W STYLU EKO – W TROSCE O NASZĄ PLANETĘ OSZCZĘDZAMY WODĘ.

Wszyscy wiemy, że woda jest nie tylko składnikiem naszego organizmu, ale również darem niezbędnym i bezcennym nam do życia i przetrwania. Właściwie w ciągu dnia w wodą mamy kontakt bezustannie. Pozwala nam żyć, ale też służy do prowadzenia komfortowego i higienicznego poziomu życia. Pozwala również, aby nasze otoczenie tętniło energią i rozwijało się w sposób zrównoważony. A zastanawialiście się kiedyś, co by było gdyby nagle zabrakło wody w kranie? W jak diametralny sposób, zmieniło by to nasze życie? A brak wody jest niestety opcją bardzo realną.

Woda to skarb, ale niestety na co dzień o tym zapominamy. Sytuacja hydrologiczna naszej planety oraz postępujące ocieplenie klimatu nie wróży najlepiej. Zmiany zacząć najlepiej od zaraz. Należy zacząć dbać o wodę. A to i tak już nieco za późno. I nie chodzi tylko o obniżenie rachunków za wodę, ale o przyszłość planety oraz gatunku ludzkiego. Przypominamy zatem 10 skutecznych sposobów na oszczędzanie wody.

1). Zabaw się w majsterkowicza i wyeliminuj wszelkie (drobne i większe) wycieki z instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zwykle nie jest to trudne zadanie. Cieknące krany, nieszczelne uszczelki w spłuczce toaletowej, zakamieniony napowietrzacz. Tego typu drobne uszczelki mogą spowodować niepotrzebne wycieki i starty wody liczone w dziesiątkach litrów dziennie!!!

2). Pomyśl, że woda jest cennym składnikiem do życia i zaczyna jej ubywać, więc zakręcaj wodę podczas mycia zębów i nie tylko. Podczas samego procesu szczotkowania zębów, czy golenia twarzy nie potrzebny Ci strumień wody lejący się nieprzerwanie z kranu. To samo dotyczy np. procesu obierania owoców i warzyw w kuchni.

3). Mają je już prawie wszyscy, ale czy na pewno? Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie wody w kranie jest perlator. Jest to zlokalizowane w armaturze specjalne sitko napowietrzające strumień wody i rozdzielające go. Perlator zainstalowany w bateriach łazienkowych i kuchennych pozwala zaoszczędzić nawet do 50% wody. Napowietrzona woda z baterii z perlatorem jest też znacznie lepsza do mycia i płukania.

4). Czy zwracasz uwagę na to jaką ilość wody zużywa Twoja spłuczka klozetowa? Bo bez niej ani rusz. W trosce o oszczędność wody warto zatem zainwestować w spłuczkę o funkcji oszczędzania wody. O niższe zużycie wody dbają spłuczki o funkcji „stop” (umożliwiające zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie) oraz spłuczki z podziałem na 3 stopniowe spłukiwanie oszczędnościowe ( w zależności od potrzeb możemy zużyć do spłukiwania 3-6 litrów wody).

5). Wanna wypełniona do kąpieli wodą to ilość ok. 180 l. wody. Natomiast na 5 minutowy prysznic zużywamy ok. 50 litrów wody. W trosce o środowisko zalecane jest w takim razie, aby nieco porzucić codzienne długie i relaksacyjne kąpiele w wannie, na rzecz uroków orzeźwiającego i dodającego energii prysznica.

6). Zdarzyło się to pewnie każdemu. Wrzucić do toalety wacik, płatek kosmetyczny, rolkę po zużytym papierze toaletowym, mokrą chusteczkę, po czym o zgrozo spuścić wodę. Toaleta to nie kosz na śmieci. A dodatkowo wszelkie produkty higieniczne, które nie rozkładają się w wodzie i zawierają w swoim składzie plastik dodatkowo utrudniają oczyszczanie wody pochodzącej z kanalizacji.

7). Wybierając AGD do domu warto pomyśleć, nie tylko o jego wyglądzie, rozmiarze i cenie, ale też o klasie energetycznej. Pamiętajmy, że pralki i zmywarki pobierają różne ilości wody w zależności od modelu. Wskaźnik pobierania wody, to bardzo istotny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę kupując urządzenie domowe wykorzystujące do swojej pracy wodę. Dobrej klasy zmywarka zużyje dużo mniej wody, niż tradycyjne ręczne mycie naczyń. Pamiętajmy również, żeby uruchamiać pralkę i zmywarkę, która jest maksymalnie uzupełniona. Warto również korzystać z programów eko.

8). Edukujmy ekologicznie podczas codziennych czynności. Przyszłe pokolenie musi posiadać świadomość ekologiczną oraz mieć wypracowane i wpojone odpowiednie zachowania. Uczmy dzieci ekologii od najmłodszych lat, aby weszło im to w nawyk: zakręcania kranu, 3 funkcji spłuczki wc, wyłączania światła, segregowania odpadów, nie wyrzucania śmieci na trawnik, itp.

9). Modne stały się baterie jednouchwytowe. Zastosowanie baterii jednouchwytowych jest stosunkowo niedrogie, a skuteczne pod względem oszczędzania wody. Operowanie jednym uchwytem pozwala nam szybciej i sprawniej uzyskać odpowiednią temperaturę wody, niż w tradycyjnej baterii z dwoma kurkami. Kolejnym krokiem w tym temacie, jest zastosowanie baterii termostatycznej.

10). A co powiecie na czujnik ruchu zainstalowany przy baterii umywalkowej? Nowoczesne technologie wychodzą naprzeciw zapominalskim, którym zdarza się na zbyt długo zostawić odkręcony kran. Baterie bezdotykowe z czujnikiem ruchu sprawdzą się, jako urządzenia kontrolujące zużywaną przez nas wodę. Dzięki temu rozwiązaniu zoptymalizujemy codzienne zużycie przez nas wody w kranie oraz wyeliminujemy pozostawioną przez nieuwagę lejącą się wodę.

Dbajmy zatem o wodę. Powtarzajmy zasady oszczędzania wody bezustannie, aby weszły nam w nawyk. Oszczędzajmy, doceniajmy, wykorzystujmy ponownie.

Najnowsze komentarze