UNIWERSALNE WNĘTRZE. CZYLI KILKA SŁÓW O TYM JAK STWORZYĆ SPÓJNE I PONADCZASOWE WNĘTRZE.

To całkiem proste. Wystarczy nie przesadzać. Właściwie dobrać kolory i detale. Niezwykle istotne jest również powielanie kolorów i tekstur, aby zachować kompozycję barw i porządek. Tutaj krótka 5 punktowa recepta na podręcznikową aranżację:

  1. Drewno i elementy drewnopodobne. Najlepiej zastosować jeden kolor główny drewna ( maksymalnie dwa) i wszelkie pojawiające się we wnętrzu faktury drewniane i drewnopodobne dopasowywać do przewodniego drewna. Głównym kolorem drewna są zazwyczaj panele, deska podłogowa, płytki drewnopodobne. A fakturami drewnopodobnymi są okładziny drzwi wewnętrznych, stolarka okienna, fronty mebli i ich detale, meble ruchome jak np., krzesła, stoły i stoliki.
  2. Kolorystyka podstawowa. Dobrze jest wybrać jednakową bazę kolorów, zgodnie z naszymi upodobaniami np. beże lub szarości i zestawić je z kolorem białym o właściwym odcieniu. Takie zestawienie kolorów będzie ponadczasowe i łatwe do uzupełnienia o ulubione kolory dodatkowe.
  3. Kolory dodatkowe: Posiadając neutralną bazę kolorów można swobodnie uzupełnić je o wybrane kolory dodatkowe, najlepiej maksymalnie dwa. Kolorem uzupełniającym i kontrastującym wnętrze może być każdy kolor pasujący do naszej bazy. Kolor dodatkowy możemy wprowadzić w wybranych miejscach na ścianach ( farba, materiał dekoracyjny okładzinowy, tapeta, płyty dekoracyjne, obrazy), w postaci mebli stałych i ruchomych, dodatków dekoracyjnych oraz wyposażenia. Kolor dodatkowy uzupełni aranżację i pozbawi jej monotoni i nudy. Nasi Klienci najczęściej wybierają granaty, głębokie zielenie i błękity, kolor musztardowy i żółcienie, czerwienie i rudości, brązy, grafity, czasem pastele. Dla najodważniejszych zarezerwowany jest kolor czarny.
  4. Jedna paleta kolorów: Istotne jest, aby wszystkie kolory były z tej samej palety NCS lub RAL, co zapewni porządek kolorystyczny całości i pozwoli uniknąć błędów. Od koloru materiałów wykończeniowych po dodatki i detale.
  5. Troska o każdy detal: W trakcie kreowania wnętrza ważny jest każdy jego detal. Dlatego pilnując wybranej palety kolorów zwracamy uwagę na wszelkie detale wykonania elementów wyposażenia, bo inne kolory mogą wkraść się do wnętrza niespodziewanie i zakłócić jego spójność. Patrzymy dokładnie na kolor nóżek krzeseł, stolików i sof, uchwytów meblowych, materiał lamp, karniszy, zasłony i firany, dywany i dywaniki, po ozdobne poduszki, misy, patery i donice kwiatowe 😉

Najnowsze komentarze