W stronę EKO- rozsądna jazda zimą

Zima szczególnie w dużych miastach nie sprzyja utrzymaniu dobrej jakości powietrza. Spaliny, pyły, zanieczyszczenia wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Jak więc choć w minimalnym stopniu przyczynić się do zmian wpływających na korzyść czystości powietrza? Dodatkowo oszczędności na paliwie będą niezwykle odczuwalne dla naszych portfeli, a nasza jazda nie będzie wcale wolniejsza.

Przedstawiamy 7 zasad eko jazdy zimą:

  1. Silnik: już samo uruchomienie samochodu ma znaczenie, przy odpalaniu nie należy dodawać gazu, a przed ruszeniem najlepiej odczekać kilka sekund i pozwolić na rozgrzanie silnika.
  2. Ruszanie: pierwszego biegu należy używać jedynie do ruszania, bieg najlepiej zmienić po 2 sekundach lub po 6 metrach od rozpoczęcia jazdy
  3. Biegi: najlepiej je zmieniać między 1500 a 2000 obr./min. Trzeci bieg należy włączyć po osiągnięciu 30 km/h, czwarty – po osiągnięciu 40 km/h, a piąty – po przekroczeniu 50 km/h.
  4. Prędkość: należy zachowywać stałe tempo jazdy tak długo, jak to możliwe i unikać niepotrzebnego hamowania, przyspieszania lub zmiany biegów.
  5. Obserwacja: przy dojeżdżaniu do świateł, należy zdjąć nogę z gazu, nie zmieniając biegu. Najlepiej hamować łagodnie i redukować biegi tak późno, jak to możliwe.
  6. Hamowanie: jeśli prędkość i miejsce na to pozwalają, samochód należy zatrzymać bez redukcji biegów.
  7. Stop: przy zatrzymywaniu się na dłużej niż 60 sekund należy wyłączyć silnik.

W stronę EKO

Najnowsze komentarze