Rozważnie czyli jak?- Kilka wskazówek na temat rozsądnego budowania. cz. 2:

Rozważnie, czyli kompleksowo: Proces budowy domu wymaga podjęcia wielu działań. Jeśli wiąże się z kupnem działki, sam wybór miejsca jest podjęciem poważnej decyzji życiowej. Kompleksowe myślenie polega na ocenie działki nie tylko pod kątem budowy domu, ale np. możliwości swobodnego i szybkiego dojazdu do miasta, miejsca pracy, szkoły czyli oceny koniecznej do życia infrastruktury. Projekt wybieramy nie tylko w kontekście swoich gustów. Musimy mieć świadomość, że dom stanie się elementem konkretnej przestrzeni: sąsiedztwa, ulicy, miasta. Dlatego wybranie projektu architektonicznego neutralnego, wpisującego się w kontekst otoczenia, jest rozwiązaniem, które zapobiegnie wybudowaniu dom, który okaże się nietypowym i charakterystycznym punktem dla przestrzeni, w której został wzniesiony. Nie zapominajmy przy budowie domu uwzględnić faktu, że będzie on producentem spalin, śmieci, ścieków. Każda decyzja np. dotycząca sposobu ogrzewania, wymaga uruchomienia wyobraźni, jakie pociągnie ono za sobą konsekwencje w przyszłości.

Rozważny inwestor myśli o przyszłości: Już na etapie wybierania projektu domu w pierwszej kolejności inwestor powinien zastanowić się, na utrzymanie jak dużego metrażu domu będzie go stać przez długie lata. Rozważna decyzja wymaga powściągliwości w planowaniu przestrzeni domu, ale to również bardzo dobry moment, w którym racjonalnie myślący inwestor, powinien zapoznać się z zasadami energooszczędnego budowania. Koniecznie trzeba też wziąć pod uwagę trwałość rozwiązań. Nie możemy oszczędzić, ani na solidnych i dobrej jakości materiałach, ani na fachowym wykonawstwie. Rozważnie działający inwestor powinien już w fazie inwestycji zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed zniszczeniami spowodowanymi upływem czasu czy warunkami atmosferycznymi.

Warto poznać rynek materiałów: Wszystkich inwestorów chcących rozważnie budować, zachęcamy do edukacji budowlanej. Warto wiedzieć jakie materiały i rozwiązania są przydatne, jakie przebadane, przetestowane, sprawdzone przez innych budujących i wykonawców. Korzystajmy z rozwiązań innowacyjnych – osiągnięcia współczesnej chemii przenoszone na grunt budownictwa to wiele korzyści dla inwestora. Rozważne budowanie to także korzystanie z rozwiązań systemowych – coraz więcej producentów oferuje materiały wykończeniowe wraz z zestawem produktów do montażu oraz niezbędnej chemii.

Marengo Architektura Wnętrz

Najnowsze komentarze