Powierzchnia najbardziej używana w kuchni czyli kilka słów o rodzajach blatów kuchennych:
Blat kuchenny – to na nim rozgrywają się wszelkie działania kuchenne. Dlatego musi być przede wszystkim odporny i trwały, by uniknąć zarysowania, zaplamienia czy działania wysokiej temperatury. Powinien również pasować do stylu wnętrza oraz całej zabudowy kuchennej. Jaki blat zatem wybrać, aby służył nam dzielnie przez lata?
Z drewna: Blaty kuchenne drewniane najczęściej produkowane są z drewna dębu, buku, brzozy, orzecha oraz gatunków egzotycznych, np. merbau i iroko. Drewno może być surowe, przygotowane do lakierowania, olejowania lub woskowania, albo mieć już wykończoną odpowiednio powierzchnię, np. olejem. Blaty drewniane prezentują się we wnętrzach szczególnie nowoczesnych znakomicie, należy jednak pamiętać, że materiał ten jest narażony na odbarwienia i uszkodzenia. Na co dzień blaty takie wystarczy przecierać ściereczką zwilżoną wodą z delikatnym detergentem. Szczególną ostrożność zachować musimy przed zaplamieniem – plamy z tłuszczu, wina, soków, należy zmyć jak najszybciej. Co pewien czas należy również pamiętać o konserwacji blatu, blaty olejowane i woskowane odświeżamy pokrywając ich powierzchnię nowym olejem czy woskiem.
Z kamienia naturalnego: Blaty kuchenne z kamienia naturalnego we wnętrzu wyglądają elegancko i efektownie. Na blaty najczęściej stosuje się granit, rzadziej marmur i trawertyn. Ze względu na swój ciężar, najczęściej wymagają wzmocnionej konstrukcji szafek. Jeśli chodzi o konserwację, to przeświadczenie, iż kamień jest odporny na wszystkie nasze kuchenne działania, jest błędne. Na co dzień blat wystarczy przecierać wilgotna ściereczką (bez użycia detergentów). Nie należy stosować preparatów zawierających kwasy, np. octowy, cytrynowy czy solny, gdyż wpływają one na matowienie kamienia. Do uszkodzenia powłoki mogą również przyczynić się środki z sodą oczyszczoną, acetonem i benzyną. Ostrożnym należy być również na zaplamienia. Usuwamy je specjalnymi preparatami odplamiającymi do kamienia, przede wszystkim pamiętać trzeba jednak o regularnym zabezpieczaniu blatu impregnatami do kamienia – w pierwszym roku użytkowania co 3-4 miesiące, w dalszych latach dwa razy w roku.
Z konglomeratu: Konglomerat to mieszanka minerałów, żywic akrylowych i pigmentów – przypomina z wyglądu kamień, jednak w przeciwieństwie do niego jest ciepły, łatwy do kształtowania i…lżejszy. Od nazw producentów możemy spotkać się z nazwami konglomeratu: Corian, Staron, Hi-Macs, Kerrock. Trwały materiał, nie wymagający specjalnej konserwacji. Na co dzień blat zaleca się przecierać zwilżoną ściereczką z delikatnym detergentem, na większe zabrudzenie stosujemy mleczko czyszczące, a nawet proszek.
Laminowane: Ze względu na swoją przystępną cenę oraz bogactwo wzorów, najpopularniejsze blaty w naszych kuchniach. Produkowane są z płyty wiórowej pokrytej kilkunastoma warstwami papieru utwardzanego i impregnowanego żywicami syntetycznymi. Wierzchnia warstwa jest natomiast warstwą dekoracyjną i to ona stanowi o wyglądzie blatu. Do wyboru mamy wzory imitujące drewno, kamień, matowe, połyskujące, w kolorze, z motywami dekoracyjnymi, itp. Codzienna konserwacja przy użyciu ściereczki zwilżonej wodą z delikatnym detergentem, plamy usuwamy nieco mocniejszym środkiem czyszczącym do mycia kuchni. Unikać należy środków czyszczących na bazie kwasów oraz ścierających.
Marengo Architektura Wnętrz
www.marengo-architektura.com
Najnowsze komentarze