Dom w Krakowie
PROJEKT WNĘTRZA DOMU ARANŻOWANEGO W STYLU NOWOCZESNYM KLASYCZNYM
Tematem prac projektowych było wnętrze domu zlokalizowanego w Krakowie w dzielnicy Prokocim. Życzeniem Inwestorów było stworzenie z dwóch odrębnych, ale połączonych ze sobą lokali mieszkaniowych jednego – funkcjonalnego, przytulnego i przestronnego. Projekt dotyczył 78,62m2 wnętrza w zabudowie bliźniaczej: salonu z aneksem kuchennym i jadalnią, przedpokoju, sypialni z miejscem do pracy, pokoju syna, pokoju córki, dwóch łazienek i strefy wejściowej ze schodami.
Charakterystycznym elementem tej aranżacji jest odsłonięta więźba konstrukcji dachowej w sporej części strefy dziennej domu. Zabieg ten został wprowadzony, aby nie tylko osiągnąć niepowtarzalny efekt dekoracyjny tego typu rozwiązania, ale zwiększyć użytkową kubaturę strefy dziennej ( uzyskać dodatkową przestrzeń nad głową). Więźba wraz ze skosami dachowymi pojawiającymi się w prawie każdym z pomieszczeń domu, stały się dominującym elementem wystroju wnętrza. Kolejnym bardzo skutecznym zabiegiem mającym na celu zwiększenie optyczne wnętrza było usunięcie części ściany pomiędzy schodami, a jadalnią oraz zlokalizowanie na ścianie klatki schodowej i sypialni fototapet z krajobrazem. Reszta aranżacji oparta została na uważnie dobranej kolorystyce oraz materiałach wykończeniowych. Pokoje dzieci nawiązujące do gustów kolorystycznych oraz bieżących upodobań ich małych użytkowników. Niespodzianką z uwagi na intensywną kolorystykę mogą stanowić łazienki utrzymane we dwóch barwach dominujących: białej i niebieskiej. Wrażenie przestrzeni w łazienkach miały zapewnić płytki ścienne na wysoki połysk oraz tapeta z motywem żeglarskim drukowana na szkle.
Nasze rady:
Biokominek (czyli komienk ekologiczny) we wnętrzu.
Ochrona środowiska, a wraz z nią idące obostrzenia dotyczące tradycyjnych kominków spopularyzowały głównie dekoracyjne – biokominki. Wiszące, wolnostojące, stołowe, narożne czy ścienne to doskonała i oryginalna ozdoba każdego wnętrza, nie wymagająca specjalnej instalacji. Żywy ogień wprowadzony do wnętrza mieszkaniowego nadaje mu przytulności oraz wprowadza atmosferę relaksu i odprężenia. Dzięki bogatemu wzornictwu, zróżnicowaniu w kształtach produktów i najnowszym technologiom, możemy wybierać spośród szerokiej oferty różnych producentów.
Biokominek to kominek na paliwo w postaci płynnej lub żelowej. Przedrostek „bio” jest w dużej mierze chwytem marketingowym, chodzi tu o to, że biokominek nie produkuje dymu, spalin, ani popiołu. Przy użytkowaniu go przez ok. 5 godzin wytwarza tyle dwutlenku węgla, ile wydychając są w tym samym czasie wytworzyć oddychając 3 osoby dorosłe. Nie wymaga podłączenia do komina czy wentylacji, stąd szeroki wachlarz lokalizacji kominka we wnętrzu. Wypisując zalety tego typu produktów koniecznie należy podkreślić, że tego typu kominki podnoszą temperaturę wnętrza, w którym się znajdują o ok. 2-5st.C nie mogą zatem stanowić samodzielnego źródła ogrzewania. Istotne jest również, aby pomieszczenia w których lokalizujemy biokominki były dobrze wentylowane.
Materiał graficzny:
https://pixers.pl/fototapety/mlody-szczeniak-sluchania-muzyki-na-zestawie-glowicy-5684305
https://wally.com.pl/p24460,fototapeta-na-sciane-gory-z-odbiciem-w-jeziorze-fp-3139.html
Project Details
- Dom: 78,62 m2 Kraków, ul. Filipa Kallimacha
- Kolorystyka: beż, biel, cappuccino, drewno dębowe, szarości, pastelowe zieleń i pomarańcz w pokoju syna, pastelowe fiolet i żółty w pokoju córki, niebieski w łazience.
- Materiały: panel podłogowy QuickStep, płytki gresowe imitujące kamień piaskowiec, płytki gresowe imitujące drewno, płyta meblowa mdf lakierowana na wysoki połysk na kolor jasne cappuccino, biel i szarość, drewno naturalne, płyta fornirowana wybarwiana pod kolor podłogi, płyta blatowa, szkło hartowane przezroczyste, lustra, farba lateksowa zmywalna, listwy przypodłogowe mdf, stal szczotkowana, materiał tekstylny tkanina imitująca len, materiał tekstylny tkanina imitująca zamsz, łupek.
- Główne akcenty dekoracyjne: stonowana, ponadczasowa i jasna kolorystyka nawiązująca do kolorów ziemi, odsłonięta więźba konstrukcji dachu, łupek jako dekoracyjna okładzina ścienna, biokominek, fototapety w kolorze sepia, intensywny kolor w łazience nawiązujący do stylistyki marynistycznej.