• 1 of 6

  • 2 of 6

  • 3 of 6

  • 4 of 6

  • 5 of 6

  • 6 of 6

Sauna, Kraków

PRZESTRZEŃ DLA RELAKSU – PROJEKT SAUNY W KRAKOWIE

Pomieszczenie o niewielkim metrażu od podłogi po sufit wyłożone szklaną mozaiką w kolorze błękitu i bieli, subtelnie oświetlone, z miejscem do leżenia i siedzenia, to efekt naszej pracy w zaadaptowaniu nieużywanego przez lata pomieszczenia przeznaczonego na pralnię – na saunę. Projekt dotyczył wnętrza 3,60 m2 sauny zlokalizowanej w domu jednorodzinnym w Krakowie.

Projektowana sauna wykończona została mozaiką szklaną w dwóch kolorach. Leżanki na wymiar wykonane przy użyciu drukarki 3d z pianki polistyrenowej. Oświetlenie światłowodowe instalowane w suficie dający efekt gwieździstego nieba oraz punktowe zlokalizowane w siedziskach przy podłodze, wprowadzają do sauny dodatkowy specyficzny klimat, tworząc w tej niewielkiej przestrzeni atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi i pełną relaksu. Sauna parowa, max. temp. powietrza 40-100st.C., wilgotność max. 45-55%,  uzyskana dzięki urządzeniom zwiększającym wilgotność.

Nasze rady:

Sauna w domu – sposób na zdrowie i relaks. Finowie, którzy nie wyobrażają sobie życia bez sauny, twierdzą, że oczyszcza ona ciało i umysł, że wszystkiego co złe. Pozytywnie wpływa na zdrowie i urodę, dodatkowo przeciwdziała starzeniu się organizmu.

Dobroczynny wpływ sauny wynika z połączenia zabiegu przegrzania ciała przy zastosowaniu gorącego, suchego powietrza z okresowym działaniem dużej wilgotności, po którym następuje zabieg schładzania. Dlatego też saunę, należy przewidzieć już na etapie budowy domu, gdyż najlepiej, aby sąsiadowała ona z łazienką z prysznicem, gdzie po zabiegu, będzie można odpowiednio schłodzić ciało czy natrzeć je lodem.

Na zdrowie…

Ciepło wytworzone w saunie wpływa przede wszystkim na układ krążenia. W wyniku jego działania następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a czynność serca ulega przyśpieszeniu, co sprzyja lepszemu ukrwieniu całego organizmu. Całe ciało staje się rozluźnione i dotlenione. Pobudzony zostaje układ hormonalny – wydzielane są endorfiny, dzięki czemu czujemy się odprężeni. Regularne korzystanie z sauny powoduje zwiększenie odporności organizmu, pobudza przemianę materii, a więc doskonale może wspomóc proces odchudzania. Dzięki saunie mięśnie regenerują się szybciej, więc polecana jest dla aktywnych fizycznie i mających problemy z przetrenowaniem. Daje możliwości zrelaksowania organizmu, psychicznego jak i fizycznego, oprawia jakość snu oraz niweluje skutki stresu.

Dla urody…

W saunie skóra rozgrzana jest do temp. ok. 40 st. C, dzięki czemu wydziela się pot, który jest obroną organizmu przed przegrzaniem. Wraz z potem z organizmu wydalane są toksyny i wszelkie zanieczyszczenia skóry oraz nadmiar soli. Ciepło wpływa na lepsze ukrwienie tkanek i dotlenienie skóry. Po sesji w saunie jest ona oczyszczona, lepiej ukrwiona i gładsza.

Podczas kąpieli w saunie tracimy ok. 0,5-1,5 litra płynów, dlatego bardzo ważne jest uzupełnienie ich po każdej sesji, wodą mineralna i naturalnymi sokami. Pamiętajmy również, że po saunie skóra najlepiej przyjmuje wszelkie kosmetyki.

Sauna ma wiele typów, przedstawiamy najczęściej spotykane:

  • sauna sucha – temp. 90-110 st. C, wilgotność 5-10%, najlepsza do hartowania organizmu
  • sauna mokra – temp. 75-90 st. C, wilgotność 20-35%, oczyszcza skórę łojotokową
  • sauna parowa – temp. 45-65 st. C, wilgotność 40-65%, najbardziej łagodna dla organizmu
  • sauna na podczerwień – elementem grzewczym są promienniki podczerwieni.

Project Details

  • Projekt sauny: 3,60 m2 Kraków, ul. Łokietka.
  • Kolorystyka: biel, błękit.
  • Materiały: mozaika szklana, poliuretan.
  • Główne akcenty dekoracyjne: szklana, oświetlenie światłowodowe „gwieździste niebo”.

Publikuj projekt