PIWNICZKA NA WINO
PROJEKT WNĘTRZA POMIESZCZENIA/BUDYNKU O FUNKCJI PIWNICZKI ORAZ MIEJSCA DO DEGUSTACJI WINA.
Projekt dla prawdziwych koneserów wina, którzy doceniają walory trunku oraz celebrację jego degustacji. Tego typu zlecenia są dla nas zawsze intrygujące podczas prac projektowych oraz ciekawe w realizacji. Na podkreślenie zasługuje tutaj informacja, że budynek piwniczki został wybudowany obok domu, jako osobny, niepołączony z domem element architektury. Budynek w stylu bunkra, częściowo zagłębiony w ziemi, wykonany z odpowiednich materiałów i we właściwym kształcie. To wszystko, aby osiągnąć i zapewnić podręcznikowy mikroklimat dla przechowywanych w piwniczce butelek wina z całego świata, kolekcjonowanego przez Klientów. Projekt dotyczył wnętrza całego budynku: 23,76m2, lokalizacja Bolechowice pod Krakowem.
Aranżacja wnętrza inspirowana stylem industrialnym. Uroku wnętrzu dodaje beton szalunkowy zachowany na ścianach i na suficie. Beton oczyszczony i odpowiednio zaimpregnowany. Podłogę zdobi żywica epoksydowa w kolorze grafitowym. Meble na wymiar wykonane zostały z drewna naturalnego – półki, stojaki, szuflady, szafki. Funkcjonalnie wnętrze podzielono na strefę wejściową, strefę degustacji z miejscem do serwowania i ekspozycją trunków oraz strefę przechowywania. Kształt budynku oraz odpowiednio zaprojektowana izolacja i wentylacja, pracują na to, aby w pomieszczeniu zachować właściwą i stała temperaturę wraz z wilgotnością, czyli znakomity dla wina mikroklimat.
Nasze rady:
Mikroklimat piwniczki na wino.
Projektując wnętrze tego typu, na pierwszym miejscu stawiamy produkt, który ma być w nim przechowywany, aby mikroklimat wnętrza nie wpływał negatywnie na trunek. Na drugi plan wysuwa się wtedy sama aranżacja i dekoracje. Za cel postawiliśmy zatem zachowanie we wnętrzu, jak najmniejszych różnic temperatur i zapewnienie odpowiedniej wilgotności, przy możliwości swobodnego korzystania z pomieszczenia. Pomocny okazał się sam budynek, który został znakomicie zaizolowany przed wilgocią i termicznie, wentylowany oraz zagłębiony w ziemi. Nie bez znaczenia był też prostokątny kształt budynku, gdzie wejście zlokalizowano stosunkowo jak najdalej od półek z winem. Sprawdziliśmy również dokładnie stan murów, wilgotność panującą we wnętrzu, a także wilgotność murów. Wszelkie zacieki, ślady pleśni lub grzyba nie są mile widziane i należy je natychmiast usunąć i wprowadzić należyte poprawki. Dodatkowo uzupełniliśmy aranżację o oświetlenie, które nie będzie się nagrzewało oraz sterowane automatycznie czujniki temperatury, wilgotności i wentylacji. Na uwagę zasługują również termicznie zaizolowane drzwi wejściowe do pomieszczenia. W zachowaniu właściwej temperatury wina białego do jego degustacji pomoże lodówka zabudowana pod blatem zaprojektowanym do serwowania szlachetnych trunków.
Project Details
- Budynek o funkcji piwniczki na wino: 23,76 m2 Bolechowice.
- Kolorystyka: szarość, grafit, drewno naturalne dębowe, kolor korkowy i butelkowy.
- Materiały:istniejący w budynku beton szalunkowy, żywica epoksydowa, drewno naturalne dębowe, mdf lakierowany na wysoki połysk na kolor biały, szkło, metal, tkanina naturalna, tworzywo sztuczne, korek naturalny.
- Główne akcenty dekoracyjne: beton szalunkowy odpowiednio oczyszczony i zaimpregnowany, żywica epoksydowa, dekoracyjna okładzina ścienna wykonana z korka naturalnego ( dokładnie z pociętych na kawałki korków od wina), butelki wina mocowane na specjalnych ściennych uchwytach, beczki pełniące funkcję stołków barowych.