Mieszkanie w Gliwicach
PROJEKT WNĘTRZA MIESZKANIA W STYLU INDUSTRIALNYM:
Odsłonięta, betonowa płyta stropowa, szare tynki, lampy na charakterystycznym okablowaniu, stal i aluminium, kafelki patchwork, czarne i czerwone dodatki, biały mdf, szare i piaskowe płytki gresowe i dębowa deska, wysokie okna. Te elementy skomponowane ze sobą stworzyły wnętrze w stylu industrialnym. Projekt dotyczył 65,75m2 wnętrza mieszkania: salonu z jadalnią, kuchni, przedpokoju, sypialni, garderoby, toalety i łazienki.
Układ funkcjonalny wnętrza w mieszkaniu został skorygowany jedynie w obszarze sypialni, gdzie wydzielona została garderoba oraz w obszarze łazienki, gdzie przesunięciu uległ otwór drzwiowy. Pozostała aranżacja została zaprojektowana w dostosowaniu do układu ścian zastałego podczas prac inwentaryzacyjnych. Istotnym elementem wizualnym wnętrza jest bez wątpienia betonowy sufit – istniejąca płyta stropowa, została oczyszczona i zaimpregnowana, przez co stała się dekoracją wnętrza nawiązującą do stylistyki industrialnej. Po wejściu do mieszkania napotykamy na korytarz, łączący ze sobą strefę dzienną i nocną mieszkania. Korytarz z jednej strony pomalowany został ciemną, grafitową farbą w celu uzyskania optycznego efektu skrócenia korytarza. Z korytarza, którego ściany ozdobione zostały pasami stonowanej, jasnoszarej farby oraz grafik o tematyce górskiej, docieramy do pokoju dziennego. Pokój dzienny wyposażony został w narożną sofę, fotel, zestaw stolików kawowych, szafkę rtv, lampę podłogową i regał ze skośnymi półkami, ściany zdobi tynk imitujący beton oraz duży obraz z abstrakcyjną grafiką na płótnie. Ściana działowa pomiędzy pokojem dziennym i kuchnią, delikatnie rozdziela te pomieszczenia, równocześnie nie ograniczając komunikacji oraz naturalnego doświetlenia światłem dziennym strefy dziennej projektowanego wnętrza. Ściana ta od strony pokoju dziennego skupia aranżację z telewizorem oraz szafką rtv, od strony kuchni stała się znakomitym miejscem do poprowadzenia drugiego pasa zabudowy mebli kuchennych. Pas mebli kuchennych pomiędzy szafkami wiszącymi, a blatem zdobi wzór kafelków patchwork w odcieniach szarości. Sypialnia utrzymana została w stylistyce wnętrza, tu pojawia się kolor dodatkowy – granat i ciemnoniebieski. Funkcja łazienkowa została rozdzielona na osobną łazienkę oraz toaletę. W obydwu tych pomieszczeniach zastosowane zostało połączenie płytek jasnoszarych z płytką piaskową wraz z kafelkami patchwork i lustrami. W łazience przewidziana została kabina prysznicowa typy „walk in”, wolnostojąca wanna konglomeratowa i pas mebli z umywalką i pralką. Industrialny charakter wnętrza podkreślają czarne dodatki, detale w stali i aluminium oraz lampy.
Nasze rady:
Styl industrialny we wnętrzu.
Styl industrialny – mało kto pamięta, że stylistyka ta dzisiaj kojarzona z minimalizmem, nowoczesnością, ekstrawagancją i wolnością to wynik recesji, która miała miejsce w U.S.A. w latach 50. ubiegłego wieku i potrzeby zagospodarowania wnętrz opustoszałych fabryk. Wnętrza utrzymane w tej stylistyce dzisiaj cieszą oko przestrzenią, światłem, elementami wyposażenia, detalem i neutralną kolorystyką.
W kilku punktach styl industrialny to:
- Przestrzeń – prawdziwe industrialne wnętrze powinno być zlokalizowane we wnętrzu wysokim o dużej powierzchni, najlepiej bez zbędnych ścian działowych. Jeśli nie dysponujesz tego typu lokalem postaraj się, aby aranżowane wnętrze było jak najlepiej doświetlone światłem dziennych w celu uzyskania efektu przestrzeni. Niech podziałów wnętrza będzie jak najmniej, a jeśli już pojawiają się ścianki działowe to odsłońmy materiał, z którego są wykonane. Wrażenie przestrzeni to najważniejszy element stylu.
- Odsłonięte okna – najlepiej, aby okna zostały całkowicie odsłonięte, jeśli jednak zależy nam na odcięciu się od spojrzeń sąsiadów, należy zastosować nowoczesne rolety lub proste zasłony, które jak najmniej dekorować będą okno.
- Lampy – istotą stylu są duże lampy, najlepiej metalowe – w kolorze stali, bieli, czerni bądź grafitu. Dodatkowo wprowadzić możemy lampy łączone ze sobą okablowaniem, czy reflektory na listwach.
- Kolorystyka – styl industrialny nie potrzebuje ogromnej palety kolorów, wystarczy biel i szarość, które podkreślą surowość, chłód i neutralność wnętrza. Dodatkowo we aranżacjach tego typu sprawdzą się odcienie czerni, rudości, czerwieni, żółcieni czy granatu.
- Surowe wykończenie – przeważać powinny materiały takie jak cegła, beton, stal, stare drewno, szkło. Mile widziane elementy instalacyjne zdobiące sufit jak kable, rury.
- Oryginalne meble – nietypowe, nietuzinkowe, z drugiej ręki, podniszczone, z historią, w prostych kształtach i materiałach. Mają one podkreślić indywidualizm wnętrza oraz jego mieszkańców. Przy wnętrzach wysokich należy pamiętać jedynie, że meble powinny być dosyć duże, aby nie zniknęły w przestrzeni oraz nie dawały wrażenia miniaturowych.
- Dodatki ograniczamy do minimum – pamiętajmy, że styl industrialny lubi proste formy, uzupełniamy zatem wnętrze o jedynie potrzebne dodatki. Mile widziane są duże zegary, lustra.
Materiał graficzny:
https://vaku-dsgn.pl/sklep/inspiracje/331-spotkanie-planet-nowoczesny-obraz-na-plotnie.html
Project Details
- Mieszkanie: 65,75 m2 Gliwice, ul. Bogatki.
- Kolorystyka: biel, szarość, drewno dębowe, czerń, czerwień.
- Materiały: deska podłogowa Barlinek, płytki gresowe ciemnoszare 60x60cm, płyta mdf lakierowana na wysoki połysk na kolor biały, płyta fornirowana wybarwiana pod kolor deski podłogowej, farba jasnoszara i grafitowa, farba zmywalna biała, tynk imitujący beton, szkło hartowane, kafelki ze wzorem patchwork, materiał tekstylny szary, płytki gresowe w kolorze piaskowym, płytki gresowe jasnoszare, konglomerat szary, stal szczotkowana, stal chromowana, aluminium, lustra, drewno naturalne, drewno lakierowane na czarno i biało, grafiki drukowane na płótnie, czarno-białe fotografie w antyramach, roślinność.
- Główne akcenty dekoracyjne: biel i szarość ścian, dekoracyjny tynk imitujący beton, farba grafitowa, czerwone dodatki, grafiki w postaci czarno-białych fotografii zlokalizowanych w antyramach oraz abstrakcyjnych, kolorowych obrazów drukowanych na płótnie, płyty fornirowane wybarwiane pod kolor podłogi, oświetlenie na charakterystycznym okablowaniu.