• 1 of 14

  • 2 of 14

  • 3 of 14

  • 4 of 14

  • 5 of 14

  • 6 of 14

  • 7 of 14

  • 8 of 14

  • 9 of 14

  • 10 of 14

  • 11 of 14

  • 12 of 14

  • 13 of 14

  • 14 of 14

KAWALERKA W KRAKOWIE

PROJEKT NOWOCZESNEGO WNĘTRZA KAWALERKI PRZEZNACZONEJ NA WYNAJEM.

Małe wnętrze, wielkie wyzwanie. Tematem prac projektowych było funkcjonalne i praktyczne zaaranżowanie wybranych pomieszczeń kawalerki zlokalizowanej na krakowskim Prądniku Czerwonym. Urocza i widna przestrzeń mieszkaniowa z balkonem. Pole do działania, bo jak to zwykle bywa przy projektowaniu wnętrz na wynajem, wnętrze musi spełniać wysokie wymogi pod względem funkcjonalności, ale także wizualne. Jednym słowem aranżacja misi umieć się zaprezentować i sprzedać. Projekt dotyczył 28,51m2 wnętrza kawalerki: salonu z aneksem kuchennym i jadalnią, przedpokoju i łazienki.

Wnętrze utrzymane w sprawdzonej i uniwersalnej kolorystyce bieli i szarości z dodatkami ciepłego drewna, koloru czarnego i koloru dodatkowego – w tym przypadku słonecznego żółtego. Dla uzyskania wrażenia większej przestrzeni, poza jasnymi kolorami ścian i mebli, za wyjątkiem łazienki, podłoga wykończona została jednolitym materiałem, panelami podłogowymi. Pierwszym wyzwaniem było zaaranżowanie układu funkcjonalnego projektowanego wnętrza na tyle rozsądnie, aby w strefie dziennej pomiędzy salonem, a kuchnią zmieścił się stół. Stół pełniący równorzędną funkcję jadalnianą oraz stanowiący miejsce do pracy. Wkomponowanie nawet małego stołu nie było tematem łatwym, ale szczęśliwie sprostaliśmy temu zadaniu. Po zaplanowaniu miejsca na stół, którego miejsce okazało się być bardzo blisko sofy narożnej w salonie, podjęliśmy decyzję, aby naszą mini jadalnię oddzielić od salonu ażurową ścianką. Zaprojektowana została zatem konstrukcją pełniąca zadanie oddzielające dwie przestrzenie o różnej funkcji. Drewniany panel ażurowy stanowiący ściankę działową, nie przytacza wnętrza, a stanowi jego praktyczne uzupełnienie i oryginalną dekorację. Tradycyjnie we wnętrzach mieszkaniowych wielorodzinnych wykonując prace projektowe przywiązujemy należytą uwagę do zaplanowania odpowiedniej ilości miejsc do przechowywania. W przedpokoju zaprojektowana została szafa na odzież bieżącą, obuwie oraz o funkcji gospodarczej – poręczne miejsce do przechowywania odkurzacza, wiadra z mopem, deski do prasowania, żelazka i środków czystości. Kuchnia z półwyspem, jak na swoją niedużą skalę, obfituje w sporej ilości meble w postaci szafek wiszących, mebli wysokich i podblatowych. W pokoju dziennym aranżację ściany z telewizorem stanowią meble – szafki, szuflady i charakterystyczna półka na książki wykorzystując wzór zig-zag. W łazience również udało się zaplanować odpowiednią ilość miejsc do przechowywania: zabudowa wysoka z drzwiczkami łamanymi i przesuwnymi na pralkę, ręczniki i kosmetyki, szafka nad nadbudową z geberitem i gustowna czarna szafka pod umywalkowa. Wizualnie przestrzeń funkcjonalna, zgrabna i przyjemna dla oka. Uniwersalne kolory: biały i jasnoszary podkreślone zostały jasnym dębowym panelem w ciepłej kolorystyce, fornirami, detalami i elementami wyposażenia w kolorze czarnym, szarym i słonecznym żółtym. Meble na stałe związane ze ścianami wykonywane na wymiar, meble ruchome IKEA. Całość aranżacji uzupełniona o elementy roślinności żywej, farbę tablicową w kuchni, lampy utrzymane w stylistyce wnętrza i grafiki ścienne.

Nasze rady:

Segregowanie odpadów w domu. Segregowanie odpadów w mieszkaniu.

Segregowanie odpadów jest w obecnych czasach koniecznością, ale dla niektórych może okazać się też nie lada wyzwaniem. Segregowanie to czynności do wprowadzenia w nawyk, a człowiek do wszystkiego bardzo szybko się przyzwyczaja. Grunt to dobre chęci, świadomość konieczności segregowania odpadów domowych, świadomość ilości i rodzaju wytwarzanych przez gospodarstwo domowe odpadów oraz dobrze zaplanowany domowy system segregowania odpadów. Najbardziej praktyczne jest zlokalizowanie pojemników do segregowania w kuchni w okolicy zlewozmywaka. Przyjęło się, że obecnie znakomitym miejscem na kosze na śmieci jest wysuwana szuflada podzlewowa – idzie za tym podręczna lokalizacja koszy i łatwość użytkowania. Mamy obecnie dostępnych na rynku szereg systemów mebli kuchennych służących do segregowania odpadów, warto się z nimi zapoznać.

W prezentowanej powyżej realizacji kawalerki w Krakowie w kuchni zaprojektowana została pod zlewowa szafka narożna do segregowania odpadów, wykorzystująca narożny system do tego przeznaczony. Inspiracje i pomysły dla tego rodzaju rozwiązań można z powodzeniem znaleźć w sieci.

Oczywiście segregacja odpadów w domu dla niektórych może wydawać się być łatwiejsza, z uwagi na więcej miejsca. Ale łatwość zależy od sprytnego i mądrego sposobu segregowania, dostosowanego do ilości członków rodziny oraz ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów. Istotnym elementem poza wybraniem praktycznego i funkcjonalnego miejsca na kosze na odpady jest sama wielkość koszy. Wiadomo – im mniejszy pojemnik na odpady tym częściej będziemy musieli go opróżniać. Pamiętać musimy także, że poza sprytnymi sposobami systemów meblowych przeznaczonymi do segregowania odpadów domowych, do dyspozycji mamy również rozwiązania dodatkowe, jak młynki zlewozmywakowe do odpadów, które pozwolą zlikwidować odpady typu bio i po zmieleniu odprowadzić ich resztki bezpośrednio do kanalizacji.

Materiał graficzny:

https://pixers.pl/plakaty/kolor-gladzi-akwareli-sztuki-42192137#configurator  

https://colormint.pl/pl/p/Plakat-z-napisem-Have-a-nice-day/186 

https://colormint.pl/Plakat-z-grafika-Usta-BW/319  

Project Details

  • Kawalerka: 28,51 m2 Kraków, Al. Pokoju.
  • Kolorystyka: biel, szarości, jasne drewno, kolor czarny i słoneczny żółty
  • Materiały: panel podłogowy QuickStep, płyta meblowa mdf lakierowana na wysoki połysk na kolor biały, drewno, płyta fornirowana wybarwiana pod kolor podłogi, szkło hartowane/lacobel w kolorze szarym, farba ścienna w kolorze białym zmywalna dowolnego producenta, listwy przypodłogowe mdf, stal szczotkowana lub aluminium, tynk dekoracyjny imitujący beton, materiał tekstylny tkanina imitująca welur/zamsz, materiał tekstylny tkanina imitująca zamsz, tworzywo sztuczne, lustra, tkaniny tekstylne dodatkowe.
  • Główne akcenty dekoracyjne: biały kolor ścian zestawiony z ciepłym panelem podłogowym i słonecznym żółtym, akcenty koloru czarnego, tynk imitujący beton, farba tablicowa czarna, oryginalne lampy, grafiki ścian – plakaty i obrazy drukowane na płótnie.

Publikuj projekt