• 1 of 20

  • 2 of 20

  • 3 of 20

  • 4 of 20

  • 5 of 20

  • 6 of 20

  • 7 of 20

  • 8 of 20

  • 9 of 20

  • 10 of 20

  • 11 of 20

  • 12 of 20

  • 13 of 20

  • 14 of 20

  • 15 of 20

  • 16 of 20

  • 17 of 20

  • 18 of 20

  • 19 of 20

  • 20 of 20

DOM BRZYCZYNA

PROJEKT WNĘTRZA WYBRANYCH POMIESZCZEŃ NOWOCZESNEGO I PRZESTRONNEGO DOMU POD KRAKOWEM, INSPIROWANEGO STYLEM LOFTOWYM.

Projekt wnętrza domu jednorodzinnego w Brzyczynie pod Krakowem, który obejmuje zarówno pokój dzienny, jadalnię, kuchnię, przedpokój i wiatrołap, stanowi połączenie racjonalnego wykorzystania powierzchni przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu użytkowania domowników. Całość charakteryzuje się nawiązaniem do stylu loftowego. Na pierwszy plan wybija się przestrzeń dostrzegalna w strefie dziennej spójnie połączona z otwartością na zewnętrzną część posiadłości: taras i piękny ogród. Wnętrze umożliwia domownikom czerpanie radości z przyrody, która otacza działkę.

Praca przy projekcie tego wnętrza odbywała się z architektem, który był zaangażowany w tworzenie koncepcji architektonicznej domu i jego najbliższego otoczenia. Pierwotna koncepcja wykorzystania przestrzeni rozwijała się równocześnie z tworzeniem architektonicznego projektu domu. Nawiązanie takiej współpracy jest świetnym rozwiązaniem, które umożliwia ustalenie właściwej skali pomieszczeń jak i ich ustawności. Istotne jest dla nas także doświetlenie, zarówno te sztuczne jak i dzienne. Stworzenie układu funkcjonalnego projektowanych wnętrz było możliwe dzięki utworzeniu ściany działowej, która wydzieliła przedpokój i pokój dzienny. Zaprojektowanie tej ściany było świetnym rozwiązaniem, które w subtelny i trafny sposób wykreowała przestrzeń komunikacyjną, która nie zachwiała proporcji wnętrza. Uzyskanie oczekiwanej lekkości projektowanej ściany działowej było możliwe ze względu na posiadanej przez nią długość proporcjonalną do pomieszczeń. Jest ona spójna z wykorzystanymi detalami wykończenia. Dostrzegalne jest odniesienie do stalowej i ażurowej konstrukcji złożonej z pomalowanych na czarny kolor profili. W ten sposób udało się stworzyć jednocześnie oryginalną, stylową i lekką przegrodą. Zastosowana ona została także w przypadku zabudowy mebli kuchennych niskich, które oddzielają je od strony jadalni.

Na efekt uzyskanej przestronności we wnętrzu, ogromny wpływ posiadają nie tylko kolorystyka i sztuczne światło, ale przede wszystkim lustra i drzwi przesuwne, które są równe wysokości pomieszczeń. Całość nabiera charakteru ze względu na duże okna osadzone na ścianach, które są wyższe niż 320 cm.

Wzrok przykuwa ten projekt także ze względu na czarne wnęki w suficie, w którym znajduje się oświetlenie. Z kolei pod warstwą płyt gipsowo-kartonowych, które pokrywają sufit znajduje się sieć instalacji rekuperacyjnej. Goście odbierają wnętrze jako niezwykle stylowe, które potrafiło połączyć ponadczasowość wraz nowoczesnymi motywami, które posiadają nawiązania do stylu loftowego. Kolorystyka projektu opiera się na bielach, szarościach, grafitach i czerni, które są łączone z ciepłym dębem, ale także płytami betonu architektonicznego. Zastosowano we wnętrzu elementy, które uwypuklają walory tego miejsca, m.in. są to: wielkoformatowe płyty gresowe, spieki, tapety, a także lamele. Całość z pewnością można określić jako widną i przestronną, jednak nie umniejsza to funkcjonalności, gustowności. W każdym z pomieszczeń w tym domu stosowane są powtarzające się materiały, szczegóły i sposób wykończenia. Za sprawą zbliżonych elementów wyposażenia i dekoracji całość jest ze sobą nierozerwalnie powiązana.

Nasze rady:

Styl industrialny, a styl loftowy – podobieństwa i różnice.

Rosnąca popularność wnętrz inspirowanych stylem inustrialnym i loftowych, sprawia, że coraz częściej wykorzystywane są elementy, które są charakterystyczne dla tych rozwiązań. Tworzenie takich miejsc jest niezwykle satysfakcjonujące i sprawia nam mnóstwo radości. Podczas tworzenia przestronnych pomieszczeń wykorzystywane są przede wszystkim materiały tj.: cegła, beton, szkło, stal. Nie brakuje tu także połączeń kolorystycznych, które stanowią kontrast – biel i czerń. Choć w przypadku tych dwóch stylów występuje szereg podobieństw, nie można zapomnieć, że nie są one ze sobą tożsame i pomiędzy nimi występują znaczne różnice.

Zarówno styl industrialny jak i loftowy wywodzi sie z tego samego okresu czasu, kiedy przestrzenie magazynowe i fabryki posiadały elementy podkreślające ich walory. W przypadku tych wnętrz dostrzegalna jest przestrzeń. Pomieszczenia są duże, wysokie, a także posiadają okna o sporych wymiarach. Stosowane są wyłącznie kolory biały, czarny, a także kolor odpowiedzialny za ożywienie wnętrza. Meble zbudowane są z nieskomplikowanych materiałów, które posiadają proste i ponadczasowe formy. W wykorzystanych materiałach dominuje lite drewno, stal, szkło, beton jak i cegła. W pomieszczeniach jest bardzo dużo światła za sprawą wymiarów okien jak i charakterystycznych form oświetleń. Przestrzeń nie jest przytłoczona przez zbędne meble czy dodatki. Choć lista podobieństw jest naprawdę długa, to jednak występują pomiędzy nimi spore różnice.

W stylu industrialnym historia pozostaje nadal żywa. Dostrzegalne są elementy, które są swoistym nawiązaniem do przeszłości pofabrycznej. Lampy stanowią swoiste nawiązanie do reflektorów, dostrzegalne jest okablowanie, które idzie bezpośrednio po ścianach i sufitach. Charakterystyczne są intensywne faktury betonu i cegły. Wykorzystywane są wyłącznie stare meble. Całość ukoronowana jest przez plakaty nawiązujące do tematyki industrialnej, pracowniczej, fabrycznej jak i również mogą odnosić się do zagadnień maszynowych i technicznych. Pomieszczenia są widne, jednak pozostają surowe. Tuż obok bieli i czerni wykorzystywane są także ciemne i wyraziste kolory: grafit, granat, czerwień, bordo, żółć lub zieleń, które nie są sporadyczne. Chłodny wydźwięk pomieszczeń narzuca rezygnację z przytulnych elementów: roślin, poduszek, dywanów, koców.

Pomieszczenia w stylu loftowym, również są zainspirowane fabrykami i magazynami, jednak pozostają jasne i przestronne. Całość zwieńczana jest za pomocą szkła, czarnych elementów jak i cegły lub betonu.  Wykorzystane materiały są zdecydowanie mniej wyraziste. Na ścianach znajdują się kolorowe geometryczne wzory. Nie brakuje także abstrakcyjnych form, które świetnie wpisują się w ten styl. Można również wykorzystać tapety, duże grafiki, plakaty. Z powodzeniem można wykorzystać łagodniejsze barwy, nawet pastelowe. Nie dopuszczalne jest wykorzystanie starych lamp lub mebli, za to można umieścić w nich rośliny lub dodatki, które będą odpowiedzialne za ocieplenie klimatu. Wnętrze posiada łagodny, przytulny jak i elegancki wydźwięk.

Bardzo długa lista podobieństw pomiędzy stylami jak i niewielkie różnice sprawiają, że z powodzeniem można czerpać z nich jednoczesną inspirację. W konsekwencji powstaje miejsce, które można uznać za ponadczasowe i wystarczy niewielka zmiana dodatków, która pozwala na ogromną metamorfozę wnętrza.

Grafiki wykorzystane w projekcie:

https://www.photowall.pl/turbulence-i-obrazy-na-plotnie

https://www.photowall.pl/turbulence-ii-obrazy-na-plotnie

https://www.photowall.pl/turbulence-iii-obrazy-na-plotnie

https://www.dobrasztuka.pl/produkt/obraz-miasto-wodna-ulica-nowoczesne-obrazy-recznie-malowane-1657a/?attribute_pa_rozmiar=120-x-50-cm&gclid=CjwKCAjwnPOEBhA0EiwA609ReZaJinZI5DCWQCpISMsUbxqLK89rAFC4qWu4Vbgby_U0tk-hxZKb2BoCBj4QAvD_BwE

Project Details

  • Dom jednorodzinny: 90,53m2 Brzyczyna.
  • Kolorystyka: biel, szarości, grafit, czarny, forniry i drewno dębowe.
  • Materiały:płytki gresowe 79,7x79,7cm imitujące szary kamień, wielkoformatowe płyty gresowe/spieki 150x320cm imitujące szary i czarny kamień, płyty betonu architektonicznego, lamele, lustra i szkło hartowane, tapety winylowe w kolorze granatowym oraz czarna ze wzorem jodełki, panele podłogowe QuickStep, farby do ścian i sufitów PARA, płyta meblowa mdf lakierowana na matowo na kolor grafit, płyta meblowa mdf lakierowana na wysoki połysk na kolor biały, płyty meblowe i fornirowane w kolorze paneli podłogowych, szkło hartowane szare dymione, profile i listwy stalowe malowane na kolor czarny mat, drzwi wewnętrzne rozwierane rewersyjne w okleinie naturalnej, drzwi wewnętrzne przesuwne inspirowane stylem loft, tkanina naturalna i eko, tworzywo sztuczne, stal chromowana, konglomerat.
  • Główne akcenty dekoracyjne: wielkoformatowe płyty gresowe/spieki, konstrukcje ścianek ażurowych i mebli wykonane z profili stalowych malowanych na kolor czarny mat, meble wykonane z fornirów oraz płyty meblowej mdf lakierowanej na matowo na kolor grafit, wybrane fronty mebli z pionowym frezowaniem/lamelowaniem, lustra i szkło, tapety, duże kolorowe obrazy o tematyce abstrakcyjnej, oryginalne lampy i elementy wyposażenia, czarne wnęki na oświetlenie wykonane w podwieszanym suficie g-k, karnisze ukryte we wnękach wykonanych w suficie podwieszanym, płyty betonu architektonicznego, lamele pionowe mocowane do ścian.

Publikuj projekt