Pielęgnacja roślin we wnętrzu to nic trudnego, cz 2

Kiedy za oknem szare chmury i chłód, a powietrze na zewnątrz i wewnątrz nie do końca może okazać się dla nas zdrowe i przyjazne, warto pomyśleć o roślinach, które towarzyszą nam w domu i pracy, uzupełniając wystrój oraz filtrując powietrze.

1) Zasilanie – regularne nawożenie roślin jest koniecznością, najlepiej nawozić nawozem dostosowanym do potrzeb danej rośliny oraz tylko w okresie jej wzrostu ( rzadziej i sporadycznie w okresie spoczynku). Nigdy nie zasilaj roślin, gdy podłoże jest przesuszone lub zalane. Należy uważać również z przesadnym nawożeniem, które może osłabić roślinę, uszkodzić jej korzenie. Stosujemy nawozy długotrwałe w postaci pałeczek lub w postaci roztworów, które są szybciej przez roślinę wchłaniane.

2) Podlewanie – nadmierne podlewanie zabija więcej roślin pokojowych niż jakakolwiek inna przyczyna, zbyt skąpe powoduje natomiast wysychanie korzeni. Unikajmy więc przesady. Najlepiej sprawdzić wilgotność podłoża poprzez dotknięcie go palcem. Jeśli podłoże przylgnie do palca, jest wystarczająco wilgotne. Do podlewania najlepiej używać konewek, wodę, która gromadzi się w podstawkach, należy wylać.

3) Mycie roślin pokojowych – gładkie liście wycieramy miękką, wilgotną szmatką lub watą, jeśli są jednak bardzo zakurzone używamy mokrej szczoteczki. Nie wycieramy młodych listków, gdyż można je z łatwością uszkodzić. Wszelkich nabłyszczaczy do liści najlepiej używać okazjonalnie. Liście owłosione najlepiej odkurzać przy użyciu pędzelka. Wskazane jest od czasu do czasu wyniesienie rośliny na letni deszcz lub spryskanie jej w całości prysznicem.

4) Długoterminowa pielęgnacja – poza rutynowymi zabiegami pielęgnacyjnymi roślin pokojowych, należy czasem zapewnić im trochę dodatkowych starań. W zależności od gatunków, jakich jesteśmy posiadaczami, aby roślina cudownie prezentowała się w domu oraz podkreślała uroki wnętrza musimy pamiętać o sadzeniu i przesadzaniu, odpowiednim doborze pojemnika (donicy), przycinaniu, formowaniu, podporach. Nie zapominajmy również o zatroszczeniu się o rośliny na czas wyjazdów urlopowych.

Najnowsze komentarze