Koloroterapia w projektowaniu wnętrz- fiolet i niebieski

Snując rozmyślania na temat koloroterapii, nasuwa się pytanie na czym właściwie polega tajemnicze oddziaływanie kolorów? W jaki sposób wpływają na psychikę człowieka tak bardzo, że potrafią zmieniać nastroje, a tym samym poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne? Rzecz jasna za wszystko odpowiedzialne są reakcje zachodzące w mózgu człowieka oraz …hormony. Kiedy postrzegamy kolor, jest on rejestrowany w naszym mózgu, następnie mózg w odpowiedzi na to zjawisko wysyła odpowiedni przekaźnik nerwowy w kierunku wybranego narządu dokrewnego (tarczycy, nadnerczy czy trzustki), w celu wywołania reakcji hormonalnej. Powiadomiony narząd odpowiada wzmożoną produkcją i wydzieleniem hormonu, który dostaje się do krwioobiegu i oddziałuje na inne narządy. Gruczoły wydzielania wewnętrznego reagują więc na kolory w sposób, w jaki rozpoznaje je mózg.

Dzisiaj prezentujemy kolor fioletowy i niebieski:

Fioletowy – inspiruje, koi nerwy, pomoże nam usunąć zmęczenie oraz pobudzenie nerwowe, zniweluje bezsenność, odpręża, uśmierza ból. Steruje wszystkimi czynnościami organizmu, najmocniej oddziałuje na psychikę. Bardzo skuteczny w leczeniu depresji i migren. Wykazuje działanie antyseptyczne. Kolor ten działa zarazem oczyszczająco, ale może też wywołać uczucie pustki i samotności. Zalecany dla osób szukających ciszy i spokoju, unikać go powinny osoby z dużą dozą uczuciowości i wrażliwości.

Koloroterapia w projektowaniu wnętrz

Koloroterapia w projektowaniu wnętrz

Niebieski – według naukowców najsilniejszy antyseptyk wśród kolorów – działa chłodząco, znieczulająco, przeciwzapalnie, uspokaja, hamuje wycisza, inspiruje, wzmaga kreatywność. Ułatwia odprężenie i odpoczynek, pobudza intuicję oraz ułatwia koncentrację. Kolor, który wspiera twórczość, pracowitość oraz jest pomocny w rozwiązywaniu problemów. Powoduje dodatkowo radość i spokój, łagodzi wzburzone myśli i uczucia, sprowadza spokojny i głęboki sen. Uwaga jednak na błękit, który może pozbawić inwencji oraz ochoty do działania.

Koloroterapia w projektowaniu wnętrz

Koloroterapia w projektowaniu wnętrz

Marengo Architektura Wnętrz

www.marengo-architektura.com

Najnowsze komentarze