Jaśnie oświecona, czyli jak dobrać najkorzystniejsze dla nas oświetlenie do łazienki, cz.1:
Dotychczas przez wielu z nas łazienka, jako miejsce wszelkich zabiegów zawiązanych z higieną osobistą oraz czystością domu, kojarzona była z pomieszczeniem spełniającym określone i konieczne dla nas i dla naszego domu funkcje. Zwykle projektowana w pomieszczeniach słabo doświetlonych przez światło dzienne lub w pomieszczeniach zupełnie ciemnych, doświetlana była pojedynczym i przytłumionym źródłem światła. Aktualnie łazienki stają się pięknym akcentem wyróżniającym się na tle innych wnętrz naszych domów przez szeroki wybór zachwycającej gamy płytek, armatury, ceramiki sanitarnej oraz innych akcesoriów wyposażenia. Najważniejszym jednak zabiegiem z jakim musi mieć do czynienia nasza łazienka jest dobór odpowiedniego oświetlenia, bo każda strefa w łazience – toaletowa z umywalką, kąpielowa z prysznicem lub wanną i sanitarna z sedesem – powinna być dobrze oświetlona. Warto również zadbać o światło dekoracyjne i tworzące relaksujący klimat. Prezentujemy jak najkorzystniej rozwiązać kwestię oświetlenia w łazience:
- Oświetlenie główne (górne) – oświetlenie w postaci wiszącej lampy sufitowej, plafonu, panelu świetlnego, świetlówek, oświetlenie punktowe natynkowe lub zlokalizowane w suficie podwieszanym. Jest to oświetlenie, które zapewnia w łazience równomierne i jednorodne światło w każdej ze stref łazienkowych.
Większość łazienek nie ma okna, jego brak zrekompensować powinno oświetlenie górne. Barwa światła górnego powinna być jak najbardziej zbliżona do światła naturalnego czyli najlepiej białe. Oświetlenie górne przydatne jest szczególnie podczas czynności niewymagających szczególnej precyzji jak pranie czy sprzątanie. Bywa również stosowane w kabinie prysznicowej. Pamiętać należy, ze względów bezpieczeństwa, że wszelkie oświetlenie zlokalizowane we wnętrzach, w których panuje wilgoć, muszą być szczelne, aby nie dostała się do nich wilgoć i woda.
Marengo Architektura Wnętrz
Najnowsze komentarze