EKSPLOZJA SZKŁA, CZYLI KILKA SŁÓW O MATERIALE WYKOŃCZENIOWYM, BEZ
KTÓREGO JUŻ TRUDNO WYOBRAZIĆ SOBIE WSPÓŁCZESNE WNĘTRZE:

1. Szkło w różnej postaci, w różnych kolorach i o różnych parametrach stało się już standardowym materiałem wykończeniowym i aranżacyjnym wnętrz. Nie jest to już tylko szyba okienna, lustro i kabina prysznicowa. Oczywiście im bardziej wnętrze jest nowoczesne, tym szkła jest w nim więcej. Pojawia się ono na ścianach, sufitach, podłogach, drzwiach, meblach, szkło stosujemy jako blaty, półki i wykończenie balustrad lub materiał pełniący funkcję delikatnej ściany działowej. Niemniej jednak projektując wnętrza mieszkaniowe oraz użyteczności publicznej materiał ten, zamawiany i wykonywany na wymiar, pojawia się już w zasadzie zawsze.Szklane panele dekoracyjne. Bardzo popularne, sprawdzone i gustowne wykończenie i zabezpieczenie ściany nad blatem kuchennym. W dowolnym, neutralnym monokolorze lub z dowolną grafiką to piękno, estetyka, bezpieczeństwo i oryginalny wygląd na ścianie. Podświetlone oświetleniem LED podszafkowym, daje dodatkowe możliwości aranżacyjne. Materiał ten instalowany jest bezpośrednio do ściany na klej lub szkło mocuje się do ściany przy pomocy specjalnych dystansów. W standardzie stosowane jest szkło lacobel, szkło laminowane bezpieczne lub szkło hartowane, o grubości 4-6mm.

2. Lustra klejone, wklejane lub zawieszane. Lustra we wnętrzu to materiał mocowany bezpośrednio do ścian, zdobiący sufity i wklejany pomiędzy płytki łazienkowe, stanowiący fronty szaf, detal mebli lub jako odrębny element wystroju wnętrza stanowiący mobilną część wyposażenia, w oryginalnej ramie i dostosowanym do stylistyki kształcie oraz skali. Lustra wykorzystane w aranżacji wnętrza to sprawdzony i gwarantowany efekt złudzenia optycznego powiększenia i rozjaśnienia przestrzeni. Nie zapominajmy również, że lustra jak i wszystkie szkła we wnętrzu możemy zamówić w odpowiedniej barwie, np. lustro brązowe czy grafitowe.

3. Szafy z frontami ze szkła. Dla gustujących w trendach minimalistycznych lub najzwyczajniej starających się osiągnąć efekt nierzucającego się w oczy frontu szafy, oczywiście stosujemy fronty z monokolorowego lacobelu, bezpiecznego szkła laminowanego lub lustra. Dla osób pragnących prawdziwej metamorfozy wnętrza lub poszukujących oryginalnych efektów wizualnych, rozwiązaniem będzie szkło laminowane drukowane, z dowolnie wybraną grafiką. Szkła pełniące funkcję frontów szaf najczęściej pojawiają się we wnętrzach jako fronty szaf przesuwnych w ramkach wykonanych z aluminium lub stali.

4. Szklane panele łazienkowe. Jest to rozwiązanie, które często wypiera tradycyjne płytki stosowane na ścianach łazienki. Do aranżacji wybierane jest szkło z ulubionym wzorem, grafiką, czy fotografią. Pojawia się ono najczęściej na ścianie nad wanną, na ścianie z prysznicem lub w dowolnie wybranym miejscu wynikającym z projektu wnętrza. Płaszczyznę ściany wykańcza się wówczas bezpiecznym szkłem laminowanym lub hartowanym klejonym bezpośrednio do ściany oraz silikonowanym po bokach, aby zapewnić ciągłość izolacji przeciwwodnej łazienki.

5. Kabiny, ściany prysznicowe i parawany wannowe wykonywane na wymiar. Prostota i troska o detal oraz pełne dostosowanie się do stanu istniejącego i wymiarów wnętrza, w którym ma się znajdować. O rodzajach kabin, ich kształtach, sposobach otwierania, brodzikach, odpływach, wannach, armaturach, uchwytach i okuciach nie będziemy tu pisać, bo skupimy się na szkle. Do wykonania kabin i ścianek prysznicowych używa się zwykle szkła hartowanego o grubości 8mm. Najlepiej wybrać szkło z powłoką ochronną, bo szkło z natury nie jest materiałem idealnie gładkim. Szkło na swojej powierzchni posiada niewidoczne dla oka mikropory i drobne nierówności powstałe w procesie produkcji. Mogą one podczas użytkowania stać się miejscem osadzania nieczystości i tworzenia, zmory łazienek – osadów wapiennych. To z kolei może doprowadzić do erozji szkła. Powłoka ochronna po naniesieniu na taflę szkła staje się jej integralną częścią. Dzięki czemu, nawet w okresie dłuższego użytkowania nie ulega matowieniu, wysodowieniu i skorodowaniu.


, , , ,

Najnowsze komentarze