Kategorie
EkoDesign
Ekologia jest tematem szerokim i coraz ważniejszym w naszym codziennym życiu. W trosce o środowisko naturalne i własne zdrowie zmieniamy swoje przyzwyczajenia – segregujemy śmieci, inwestujemy w kolektory słoneczne, szukamy rozwiązań, które pozwolą nam żyć w większej zgodzie z naturą, a przy tym oszczędniej. Postęp technologiczny i zgiełk dużego miasta spowodował, że coraz chętniej wracamy do tego co naturalne i zdrowe. Klimat spokoju i harmonii, za którym tęsknimy możemy łatwo uzyskać urządzając mieszkanie w stylu eko.
Każdy z nas powinien troszczyć się o przestrzeń w której żyje a styl eko wywodzi się z potrzeby ochrony środowiska, jest ponadczasowy i obecnie bardzo modny. Opanował już prawie każdy aspekt naszego życia – odżywianie, dbanie o zdrowie, a teraz dotarł też do naszych mieszkań.
Od pewnego czasu niezwykle popularny na świecie jest temat domów pasywnych a moda na ekologiczne, energooszczędne budownictwo wkracza także do Polski. Nie każdy z nas może jednak pozwolić sobie na budowę nowego domu, często jesteśmy właścicielami budynku już istniejącego lub mieszkania w bloku. Brak możliwości budowy domu pasywnego nie oznacza jednak, że nie możemy zmienić swojego otoczenia na lepsze – ważne jest bowiem również to, jak ukształtujemy wnętrze, w którym mieszkamy, pracujemy, odpoczywamy.
Większości z nas ekologia we wnętrzach i ogólnie „eko design” kojarzą się przede wszystkim z popisowymi dziełami światowych projektantów wśród których są różnego rodzaju meble z tektury, szklane lub plastikowe butelki tworzące ozdobne lampy oraz inne przedmioty pochodzące z recyklingu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio zaprojektowane wnętrze może być nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale też w znaczącym stopniu wpłynie na poprawę jakości życia i zdrowie mieszkańców, a przy tym będzie przyjazne dla środowiska naturalnego. Przyczynić się do tego może zarówno zastosowanie przyjaznych środowisku materiałów, urządzeń i wyposażenia, jak i takie rozplanowanie przestrzeni, aby w jak największym stopniu wykorzystać jej atuty.
Styl ekologiczny we wnętrzach inspirowany jest naturą i nie powinien być także mylony z sielankowym stylem wiejskim. Eko aranżacje pozwalają na zastosowanie awangardowych rozwiązań i dają pole do popisu kreatywności. Przede wszystkim podstawą dla stylu jest otoczenie się kolorami ziemi oraz naturalnymi materiałami. Kolory ziemi to stonowane beże, brązy, zielenie, żółcienie oraz kolory nieba jak biele, błękity, szarości. Należy pamiętać, że do wnętrza wpuszczamy dużo słońca i wykańczamy je naturalnymi materiałami – drewnem, kamieniem, ceramiką, bawełną, lnem, wełną i skórą. W przypadku braku dużych okien efekt jasnej przestrzeni uzyskamy malując ściany na biało. Wystrzegamy się sztucznych barwników, przetworzonych materiałów i dużych kontrastów. Klimat wnętrza uzyskamy dzięki meblom drewnianym, a także plecionym z rattanu i wikliny, które dobrze komponują się z nowoczesnymi sprzętami. Stonowane wnętrza nie muszą być nudne ani drogie. Wystarczy umiejętnie dobrać dodatki, które wyróżnią się na neutralnym tle. Bo przecież zieleń, można zestawić nie tylko z brązami czy beżami ale również z wysmakowanymi różami czy fioletami. Świetnie sprawdzą się rośliny lub welurowe dekoracje ścienne z naturalnymi motywami. Takie dodatki nie przytłaczają, ale dodają charakteru. Pamiętając o prostocie i „czystości” stylu eko możemy oryginalnie urządzić dom, którego klimat będzie wprawiał w dobry nastrój każdego dnia.
Podstawą ekologicznego wnętrza jest zatem:
• wydajne i funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni mieszkalnej
• maksymalne wykorzystanie światła dziennego
• zastosowanie energooszczędnych urządzeń i technologii
• wykorzystanie kolorów ziemi
• użycie trwałych i ekologicznych materiałów (mogą być naturalne lub pochodzące z recyklingu)
• troska o jakość powietrza
EkoNawyki
Nie musisz wcale wiele zmieniać, by zmienić wiele. Segregacja śmieci, rozważne zakupy czy oszczędność energii to pierwsze, podstawowe kroki, na Twojej drodze do świadomie ekologicznego życia w zgodzie z naturą.
Oszczędzanie energii elektrycznej
1. Używaj energooszczędnych żarówek typu LED. Takie żarówki są zazwyczaj droższe od typowych, niemniej jednak z czasem generują zauważalne oszczędności.
2. Gaś światło, gdy z niego nie korzystasz.
3. Odłącz od sieci elektrycznej urządzenia, z których nie korzystasz. Każde urządzenie podłączone do gniazdka, nawet gdy nie jest włączone, pobiera niewielką ilość energii elektrycznej. Taka energia jest najzwyczajniej w świecie marnowana, a do tego powiększa rachunek za prąd. Jeżeli męczy Cię wtykanie i wyciąganie wtyczek, zainwestuj w listwę sieciową i podłącz do niej sporadycznie używane sprzęty. Jak podaje Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystanie Energii w raporcie przygotowanym dla WWF wyłączenie tylko połowy urządzeń pozwoliłoby ograniczyć emitowanie CO2 o 1 mln ton w skali roku!!!
4. Wybieraj energooszczędne sprzęty RTV i AGD. Takie urządzenia oznaczone są literowo tzw. klasą energooszczędności. Najbardziej „zielonymi” klasami są: A, A+ oraz A++. Oszczędności, generowane podczas użytkowania takich sprzętów, są zauważalnie odzwierciedlane w rachunkach.
5. Zamień komputer stacjonarny na laptopa. Laptop zużywa nawet do siedmiu razy mniej energii elektrycznej, niż komputer stacjonarny wraz z monitorem. Jeżeli możesz obejść się bez „pudła”, podczas kolejnej wymiany komputera zainwestuj w laptopa.
Jak wynika z danych raportu „Ending Wasteful Energy Use” przygotowanego na zlecenie WWF w sektorze gospodarstw domowych marnowane jest nawet do 40% energii elektrycznej!!!
Oszczędzanie wody
1. Prysznic zamiast wanny. Objętością jednej wanny, zakładając, że prysznic nie jest relaksem, tylko ma służyć oczyszczeniu ciała, mogą umyć się nawet 3 osoby! Oszczędności na rachunku za wodę pokażą się szybciej, niż myślisz.
W trakcie 5 minut pod prysznicem zużywamy ok. 50 litrów wody, natomiast w wannie podczas kąpieli ok. 120 litrów!!!
2. Napraw wszystkie „przecieki”. Skoro już jesteśmy przy wodzie, to warto przypomnieć o tym, że należy dbać o to, by krany i toalety nie „kapały”, ponieważ w takiej sytuacji pieniądze dosłownie „wyciekają” z portfela. Kropla tu, stróżka tam i rachunek za wodę idzie nagle w górę! Tym bardziej powinno się tym zająć, bo jakkolwiek dostęp do wody mamy łatwy, to w wielu obszarach globu stanowi ona towar deficytowy, a i zasoby wody pitnej stanowią zaledwie 2% wody na planecie, dlatego nie powinno się jej marnować.
Jeśli zlikwidujemy przeciekający kran, z którego co 3 sekundy wypływa kropla wody, zaoszczędzimy 1 700 litrów wody rocznie!!!
3. Oszczędnie myj naczynia. Zaskakująca ilość ludzi marnuje ogromne ilości wody, myjąc naczynia pod bieżącą wodą. To ogromne wydatki i marnotrawstwo! Zamiast tego napuść ciepłej wody do jednej komory zlewu, dodaj płynu i umyj naczynia, a następnie potem pod bieżącą zimną wodą szybko je opłucz z mydlin. Oszczędność wody gwarantowana!
4. Zakręcaj kran, gdy myjesz zęby lub golisz się. Bardzo dużo wody marnuje się w ten sposób, a tak naprawdę by zrealizować te czynności potrzeba jej bardzo niewiele!
5. Zainwestuj w toaletę z funkcją „małego” i „dużego” spłukiwania. W końcu nie zawsze potrzebujesz całego zbiornika wody, by dokładnie spłukać po sobie muszlę
6. Zamontuj tzw. perlatory w prysznicu i kranach w łazience oraz kuchni. Niektóre źródła podają, że dzięki temu urządzeniu oszczędność wody podczas brania prysznica może dochodzić nawet do 60%.
Oszczędzanie ciepła
1. Zainwestuj w programowalny termostat. Dzięki temu będziesz mógł nagrzewać dom czy mieszkanie wtedy, gdy faktycznie będziesz w stanie skorzystać z tego ciepła. Skończy się marnowanie pieniędzy na ogrzewanie domu gdy nie ma w nim nikogo lub gdy wszyscy śpią przykryci kołdrami.
2. Obniż standardową temperaturę o 1-3 stopnie. Twoje ciało ledwie to odczuje i szybko przyzwyczai się do nowych warunków, za to szybko zauważysz oszczędności na ogrzewaniu.
3. Nie nagrzewaj pomieszczeń, z których nie korzystasz. Jeżeli w Twoim domu są pokoje, do których zagląda się rzadko i na krótko, nie ma co wydawać pieniędzy na ich ogrzewanie. Czasem warto również uszczelnić odrzwia, by ciepło z ogrzewanych części domu nie „wyciekało” do tych, na których ogrzaniu nam nie zależy.
4. Uszczelnij okna i odpowietrz kaloryfery. Przez nieszczelne okna często uciekają duże ilości ciepła, a zapowietrzony kaloryfer ma mniejszą wydajność. Warto zadbać o usunięcie usterek w tych obszarach.
5. Nie zasłaniaj źródeł ciepła. Jeżeli, dajmy na to, zasłonisz kaloryfer fotelem, nie będziesz nagrzewał mieszkania, tylko fotel, a nie o to przecież chodzi.
6. Ubieraj się cieplej i/lub przykrywaj kocem. Najprostszy sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania, to zachować jak najwięcej ciepła generowanego przez nasze ciała.
Oszczędzanie na transporcie
1. Kup ekologiczne auto. Podczas wymiany pojazdu zainwestuj w taki, który spala mało benzyny i emituje możliwie jak najmniej spalin do otoczenia. Ponieważ benzyna jest jak na polskie warunki bardzo droga, szybko zauważysz oszczędności, a do tego odciążysz nieco środowisko.
2. Stosuj się do zasad ekojazdy.
3. Zaimplementuj w każdym tygodniu dzień lub dwa bez samochodu. Oczywiście, jeżeli masz taką możliwość. Skorzystaj wtedy z komunikacji miejskiej, roweru lub przejdź się do miejsca docelowego pieszo.
4. Dziel koszty dojazdu do pracy ze znajomymi. Fachowo nazywa się to carpooling i polega na tym, że jedna osoba zabiera znajomych, których mija po drodze do pracy, w zamian za ich uczestnictwo w podziale kosztów paliwa. Można to zaimplementować na wiele sposobów, ale jak by tematu nie ugryźć, oszczędności zawsze się pojawią. W końcu, zamiast dwóch czy więcej aut jadących w to samo miejsce, pojedzie tylko jedno.
Na stronie „Ziemia na rozdrożu” znajdziesz aplikację, która pozwoli Ci obliczyć Twój ślad węglowy, czyli ilość dwutlenku węgla, którą przez swoje działania uwalniasz do atmosfery. Możesz się zdziwić, ale latanie samolotami to jeden z czynników, który ma ogromny wpływ na emisję dwutlenku węgla.
Inne eko-oszczędności
1. Nie marnuj jedzenia. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że marnując jedzenie, marnują jednocześnie znaczące nakłady energii, jakie zostały poświęcone na jego wytworzenie i przetworzenie. Z resztek można przygotować całkiem smaczne potrawy.
2. Wykorzystuj przedmioty zdatne do wielokrotnego użytku. Reklamówki ze sklepów mogą zastąpić worki na śmieci, kartonowe pudła można wykorzystać do segregowania i przechowywania przedmiotów, w słoikach można przygotować własne konfitury lub zamienić je na skarbonkę – możliwości są ogromne!
Na wysypiska trafi 10 000 ton szkła mniej, jeśli w ciągu roku, każdy z nas jeden słoik po dżemie do specjalnego kontenera na szkło, zamiast tradycyjnego śmietnika!!!
3. Zużywaj do końca to, co można. Porada podobna do poprzedniej: stare koszulki mogą pełnić rolę ścierek, zadrukowane z jednej strony kartki mogą nadal służyć jako notatnik, buty nie nadające się do wyjścia na miasto można używać jako robocze itp. itd.
4. Maksymalnie zmniejszaj objętość odpadów. Spłaszczaj kartony po mleku, zgniataj plastikowe butelki, zbędne papiery zwijaj gęsto w rulon itp. itd. Dzięki tym prostym zabiegom zmniejszysz objętość śmieci, a przez to zmniejszysz koszty ich wywozu. Dodatkowo, możesz segregować śmieci i umieszczać je w specjalnie oznaczonych pojemnikach (najczęściej żółte, zielone i niebieskie) . Jeżeli masz działkę lub ogródek, z odpadów organicznych możesz przygotować kompost, który użyźni glebę.
5. Zminimalizuj użytkowanie papieru. Jednorazowe papierowe ręczniki zastąp szmatką. Mniej ważne wydruki przygotowuj mniejszą czcionką. Wykorzystuj obie strony kartki na notatki. Korzystaj z papieru z recyklingu. Zrezygnuj z tradycyjnych fotografii na rzecz wersji cyfrowych itp. itd. Zamów prenumeratę Twojego ulubionego pisma w wersji cyfrowej.
6. Ekosprzątanie. Zamiast silnych chemicznie środków można używać produktów naturalnych. Jakich? Np. octu zamiast płynu do szyb. Wystarczy kilka kropel octu i stare gazety a nasze okna i lustra będą lśniły jak nigdy dotąd. Ocet nadaje się też do walki z kamieniem w umywalkach - wystarczy nasączyć wacik octem, dokładnie przyłożyć do powstałej rdzy i kamienia i zostawić na kilka godzin.
7. Ekopranie. Do prania używaj orzechów piorących, po nich Twoja odzież będzie nie tylko czysta, ale i miękka. Nie możesz pożegnać się z pachnącym płynem do płukania? Dodaj do prania kilka kropel naturalnego olejku zapachowego! Piorąc w pralce używaj programu Eco!
8. Pomoc przez ... Internet. Jeśli nie mamy czasu na aktywne działanie na rzecz środowiska, zawsze możemy wesprzeć wybraną organizację zostając np. cyber - aktywistą w Greenpeace, czy poprzez wpłacenie symbolicznej kwoty na rzecz danej organizacji. W Internecie organizowane są też często aukcje, których dochód przeznaczony zostaje na szczytny cel. Warto się zaangażować, zwłaszcza, że chąc pomóc wcale nie musimy ruszać się z domu!
9. Uwaga na elektrośmieci. Zgodnie z polskim prawem, od 2005 roku nie wolno wyrzucać elektrośmieci do zwykłego śmietnika. Takie działanie podlega karze grzywny do 5 000 zł. Sprzęty elektryczne i elektroniczne zawierają szkodliwe substancje, które po wydostaniu się ze zużytego sprzętu, przenikają do gleby, powodując jej skażenie. Na listę tych substancji składają się m.in.: rtęć, kadm, związki bromu, freon, PCB. Baterie i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy oddać do specjalnego punktu zbierania elektrośmieci. W wielu sklepach, przy zakupie nowego sprzętu można pozbyć się starego.
10. Używaj produktów ekologicznych. Ekologiczne produkty są nie tylko przyjazne środowisku, ale również naszemu zdrowiu. Ekologiczne środki czystości – To fantastyczna alternatywa dla chemicznych środków, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Ekologiczne specyfiki są delikatne dla dłoni, biodegradowalne, łagodne dla środowiska i skuteczne w działaniu. Zawierają naturalne olejki eteryczne, które kojąco wpływają na układ nerwowy. W ich składzie nie znajdziesz syntetycznych środków zapachowych, surowców petrochemicznych, syntetycznych barwników, konserwantów, surowców modyfikowanych genetycznie, fosforanów, zwierzęcych tłuszczy i innych surowców z martwych zwierząt. Używając produktów eko, dokładasz swoją symboliczną cegiełkę na rzecz budowy zdrowszego świata. Poza tym, im więcej świadomych konsumentów wybierających eko, tym bardziej firmy-giganty będą musiały dostosować się do nowych wymagań konsumentów, zmniejszając ilość toksycznych składników w swoich produktach.
11. Używaj ekologicznych toreb. Według specjalistów tradycyjne torby foliowe, które po wykorzystaniu wrzucimy od razu do śmietnika, mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Najlepiej więc, wychodząc z domu na zakupy zabrać ze sobą ekologiczne torby, wielokrotnego użytku, które są bardziej przyjazne środowisku.
12. Podlewaj ogród wodą zgromadzoną z deszczówki.
13. Postaw na lokalną żywność. Żywność, którą kupujesz codziennie w sklepie, musi przejechać setki, czasem nawet tysiące kilometrów. Z tej perspektywy można poddać w wątpliwość zdobycie się na heroiczny czyn odstawienia samochodu w ramach ochrony środowiska. Wspieranie lokalnego rolnictwa wydaje się dużo lepszym i rozsądniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza że lokalna żywność niesie za sobą kilka innych korzyści. Przede wszystkim masz pewność, że jest zawsze świeża. Zaufany rolnik nie zerwie pomidorów, gdy jeszcze są zielone i nie będzie poprawiał ich wyglądu, gdy zaczną się psuć. Kupując lokalnie, pozyskujesz zawsze sezonowe owoce i warzywa, które urosły pod promieniami słońca, a nie w atmosferze wszechobecnej chemii. Mniejsze zużycie środków chemicznych to nie podlegająca dyskusji bezpośrednia korzyść dla środowiska. Żywność lokalna ma lepszy smak i jest tańsza (omijasz sieć pośredników). Poza tym wspierasz lokalnych rolników, a nie światowych gigantów, których jedynym celem jest sprzedaż, a nie dobra jakość żywności, która z kolei wpływa na stan Twojego samopoczucia i zdrowia.
14. Czego tak naprawdę potrzebujesz? Działaniem, które ma realny wpływ na ochronę środowiska, jest ograniczenie kupowania rzeczy, których nie potrzebujesz. Zastanów się, czy naprawdę musisz co roku wymieniać telefon komórkowy i samochód na nowe modele? Wiele promocji wygląda kusząco, lecz doskonale można się bez nich w życiu obejść.To przemysł najbardziej zatruwa środowisko, a on odpowiada na nienasycone pragnienie kupowania społeczeństwa. Na niewiele się przyda segregowanie śmieci, jeśli stale będziemy nieświadomie produkować coraz większe ich ilości.
15. Dieta . Czy wiesz, że władze niektórych krajów zalecają obywatelom ograniczenie spożycia mięsa? Przemysłowa hodowla zwierząt i produkcja mięsa zwiększają emisję gazów cieplarnianych, lecz to nie jedyny powód takiej postawy. Z punktu widzenia wykorzystania gruntów, hodowla zwierząt jest mało efektywna – aby otrzymać 1 kg mięsa, potrzeba co najmniej kilku kilogramów kukurydzy. To nabiera zupełnie innej perspektywy, jeśli miliony dzieci z krajów rozwijających się umierają z głodu w sąsiedztwie pól, na których uprawia się rośliny przeznaczone na paszę dla zwierząt, które z kolei trafią na talerze ludzi Zachodu. Zmiany nie muszą być radykalne – wystarczy, że odstawisz mięso na jeden dzień w tygodniu. Oprócz mięsa w codziennym jadłospisie o uwagę prosi żywność przetworzona, czyli – ogólnie rzecz ujmując – wszystko, co jest w plastiku, pojemniczkach i papierkach. Żywność przetworzona ma znikomą wartość odżywczą i wysoką zdolność do tworzenia gór śmieci. Im mniej żywności przetworzonej, tym mniej papierków, pudełeczek, plastików na wysypiskach śmieci.
16. Godzina dla Ziemi. Ta akcja to symboliczny gest na rzecz ochrony przyrody. Raz w roku na godzinę gasną światła w milionach domów i mieszkań oraz tysiącach obiektów na całym świecie. „Gaśnie” m.in. Wielki Mur Chiński, Luwr, Opera w Sydney, Wieża Eiffla, Brama Brandenburska, Krzywa Wieża w Pizie, Pałac Buckingham, Empire State Building. Pierwsza „Godzina” miała miejsce w 2007 roku, w Sydney. Zgaszenie świateł na jedną godzinę w roku to jak kropla w morzu potrzeb naszej planety, lecz coraz większe zainteresowanie tą akcją pokazuje, jak wielu ludziom zależy na losach naszej Ziemi.