Na dobrym torze- drzwi przesuwne cz.2:

Tory jezdne: Skrzydła drzwiowe przesuwają się po jednym, dwóch lub trzech torach umieszczonych na podłodze. Tu zwrócić należy uwagę na niezwykle praktyczny system podwieszany – tory mocowane są do sufitu lub ściany nad drzwiami, stosowany głównie w przejściach pomiędzy pomieszczeniami. W systemie jednotorowym: drzwi przesuwają się wzdłuż ściany, przy której jest wnęka, a szafą, co pozwala odsłonić całe jej wnętrze. Tor jezdny jest wąski i wysunięty przed mebel, można więc wykorzystać na schowek całą głębokość wnęki. System dwutorowy: ma ok. 8 cm szerokości, umożliwia dostęp do szafy w obrębie jednego skrzydła ( jedno skrzydło nasuwa się na drugie). System trzytorowy (lub większy) umożliwia jednoczesne przesunięcie dwóch skrzydeł, które chowają się za trzecie. Dzięki temu mamy dostęp do wnętrza szafy na długość dwóch skrzydeł. Tor jest adekwatnie szerszy, niż ma to miejsce w systemie dwutorowym. Nie można zapomnieć wspomnieć również o systemach pozwalających na lokalizację wszelkich schowków pod skosami dachu.

Najważniejsze to co w środku: Skrzydła, skrzydłami, ale na szafę wnękową decydujemy się głównie mając na celu funkcje przechowywania. W subtelny sposób możemy ukryć półki, gromadzące akcesoria przedpokoju czy wiatrołapu, kuchni, salonu czy sypialni. Z firmą wykonującą wnętrze szafy czy stolarzem należy ustalić, co we szafie będzie przechowywane. Pozwoli to na funkcjonalne zagospodarowanie wnętrza szafy oraz dopasowanie bogactwa meblowych systemów dodatkowych.

Akcesoria dodatkowe, czyli jeszcze większy komfort użytkowania: Komfort użytkowania zwiększają dodatkowe akcesoria montowane na zamówienie. Nie są niezbędne, ale w niektórych sytuacjach bardzo się przydają. Jednym z nich jest stoper, który zatrzymuje drzwi w wybranym położeniu i utrzymuje je w tej pozycji. Inne z nich to samodomykacz, zwany także amortyzatorem pneumatycznym lub hamulcem z domykaczem – wyhamowuje drzwi i łagodnie je domyka. Uszczelka szczotkowa zabezpiecza wnętrze szafy przed kurzem, jednocześnie wycisza drzwi i zapobiega trzaśnięciu, jeśli zbyt gwałtownie domykamy skrzydło. Uchwyty do przesuwania – w większości systemów profile pionowe służą jednocześnie jako uchwyty do przesuwania drzwi, ale producenci wykonują również specjalne uchwyty i klamki do przesuwanie drzwi. Odbojnik nazywany także zderzakiem, zabezpiecza skrajne skrzydła przed wypadnięciem z toru.

Przydatne uwagi na zakończenie: Tory przyklejane lub przykręcane do podłogi mogą być instalowane w pomieszczeniu z już ułożoną podłogą. Tor na cokole zapewnia lepsze odizolowanie wnętrza szafy i chroni drzwi prze ewentualnymi uderzeniami podczas mycia lub odkurzania podłogi. Tor wpuszczany w podłogę (zlicowany z podłogą) instaluje się przed położeniem ostatniej warstwy posadzki.

Marengo Architektura Wnętrz

Najnowsze komentarze