Na dobrym torze- drzwi przesuwne cz.1:

Drzwi przesuwne nie zajmują miejsca, są więc doskonałym rozwiązaniem do ciasnych wnętrz. Szeroko stosowane jako fronty szaf wnękowych, systemy drzwiowe w sypialniach, garderobach oraz łazienkach, a że ich wygląd bywa niezwykle interesujący i dekoracyjny stosuje się je również w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Zdobione frezem, malowane, z fototapetą, drukowaną grafiką, lustrem czy zdobione dekoracyjnym szkłem – każdemu przypadną do gustu, mogą wtopić się w przestrzeń lub stać się wizytówką wnętrza.

Wybierając drzwi przesuwne, nie możemy skupiać się jedynie na ich wyglądzie, czyli frontach zwanych wypełnieniem. O jakości funkcjonowania drzwi przesuwnych zleży bowiem w znacznej mierze tor, po którym przesuwa się skrzydło oraz profile (rama z mechanizmami jezdnymi: zwykle prowadnica na górze i wózkiem na dole). Elementy te mogą być aluminiowe lub stalowe. W systemie aluminiowym profile mają grube ścianki i przeważnie zamknięte komory, co zwiększa ich sztywność i wytrzymałość. Prowadnice górne i wózki dolne umieszczone wewnątrz ram są niewidoczne. W systemie stalowym profile są wyginane z cienkiej taśmy stalowej, są więc mało sztywne. Za stabilność drzwi odpowiada głównie właściwie dobrana płyta wypełnienia (o odpowiedniej grubości). Profile drzwi w zależności od gustu oraz upodobań inwestora mogą być jednobarwne, malowane proszkowo na różne kolory lub pokryte folią drewnopodobną. W ofercie renomowanych firm, można znaleźć propozycję pokrycia profili aluminiowych powłokami anodowymi, w celu zwiększenia ich wytrzymałości i odporności na zadrapania.

Fronty: Oferta frontów jaką znajdziemy na rynku, bez wątpienia spełni oczekiwania inwestora, z łatwością będzie można dopasować ją również do wystroju wnętrza. Wypełnienie z płyty foliowanej, lakierowanej na dowolny kolor czy imitującej drewno to dopiero początek. Wypełnienie ze szkła lakierowanego, czy transparentnego, wypełnienie ze szkła kolorowego czy z nadrukiem, wypełnienie z płyty mdf z naklejoną folią z wybraną fotografią z własnej galerii zdjęć, płyty mdf fornirowanej z tłoczonym wzorem, wypełnienie z mat rattanu, wikliny, itp. Skrzydło może stanowić jednolitą płaszczyznę lub być podzielone szprosami, nie tylko pionowo i poziomo tworząc regularna kratę, ale również ukośnie, faliście czy w innym fantazyjnym wzorze. Ciekawym rozwiązaniem dla pokoików dziecięcych jest front pokryty okładzina magnetyczną lub farbą tablicową.

Marengo Architektura Wnętrz

 

Najnowsze komentarze