COLOR OF THE YEAR 2023 PANTONE – VIVA MAGENTA 18-1750.

Kolor 2023 ogłoszony jesienią ubiegłego roku przez Pantone to Viva Magenta 18-1750. Opisywany jako silny i zdecydowany, asertywny i motywacyjny, a przy tym pozbawiony agresji. Zrównoważona mieszanka łagodności i buntu, barwa pełna siły i żywotności, ale też pełna ciepła i człowieczeństwa. Aby we współczesnym, cyfrowym, pędzącym świecie obudzić w nas nową energię życia i empatię. Ale właściwie co to za kolor? Jest połączeniem czerwieni i fioletu, przywodzącmy na myśl karminy, maliny i szkarłaty. Nazwa koloru pochodzi od włoskiego słowa „viva” czyli, żyj oraz od nazwy koloru magenta. Świat mody i designu, czekał na ten kolor z niecierpliwością, bo jest on śmiały, elektryzujący i niezwykle wszechstronny. Wybór tego koloru jest również skierowaniem naszej uwagi na kolory inspirowane naturą, ukłonem w stronę bogatej flory i fauny Ziemi oraz podkreśleniem rosnącej aktywności ruchów ekologicznym, przeciwdziałającym drastycznym zmianom klimatu. Bo Viva Magenta ma swoje korzenie w naturze, barwnik pochodzi od owada o nazwie koszenila, który to wytwarza intensywny, ciemno karminowy barwnik.

A jak można zastosować Viva Magenta we wnętrzach? Najlepiej sprawdzi się jako dominujący element wnętrza, proponujemy zastosować go jako kolor na wybranej ścianie, kolor dużego dywanu, czy sporej aksamitnej sofy efektownie ożywiając przestrzeń. Dla mniej odważnych mile widziane mniejsze akcenty koloru Viva Magenta w aranżacji wnętrza jak obrazy, ceramika dekoracyjna, czy poduszki.

Z jakimi kolorami zestawiać kolor Viva Magenta? Barwa ta idealnie komponuje się z bielami i pastelami w odcieniach ziemi. Z uwagi na to, że 18-1750 jest dominującym i intensywnym kolorem, warto unikać jego połączeń z paletą innych, intensywnych kolorów. Choć zestawienie z granatem, grafitem, czy kolorem czarnym wydaje się dla nas bezpretensjonalne, intrygujące i inspirujące.

Najnowsze komentarze