MIESZKANIE PCIM
PROJEKT WNĘTRZA MIESZKANIA DLA RODZICÓW NA EMERYTURZE. ARANŻACJA NA PARTERZE DOMU JEDNORODZINNEGO, Z WYKORZYSTANIEM POMIESZCZEŃ DODATKOWYCH (WCZEŚNIEJ NIE UŻYTKOWANYCH).
Nowe życie dla starych pomieszczeń parteru domu. Tym razem pracowaliśmy przy projekcie wnętrza, które wymagało zmiany funkcji istniejących pomieszczeń oraz konkretnego i zdecydowanego ich przearanżowania. Zadaniem dla nas było stworzenie komfortowego mieszkania dla rodziców na emeryturze, które będzie służyło im na lata. I nie będzie wymagało częstego chodzenia po schodach. Lokal 33,90 m2, w którym zaprojektowane zostały kuchnia z jadalnią, przedpokój, pokój dzienny z sofą do spania stałego.
Podczas inwentaryzacji zastaliśmy niewielki lokal z dwoma pomieszczeniami. Niski, z umiarkowaną ilością instalacji, nierównymi powierzchniami ścian, podłogi i sufitu, bez wentylacji, ale z dwoma oknami. W przestrzeni tej mieliśmy zaprojektować małe mieszkanie w odcieniach szarości, z możliwością wstawienia jednej dodatkowej ściany działowej. Tak też się stało. Zaprojektowana ściana działowa z drzwiami dwu skrzydłowymi rozsuwanymi, wydzieliła dodatkowe pomieszczenie o funkcji komunikacyjnej – przedpokój, gdzie mogliśmy zaplanować szafę, miejsce na wieszaki, siedzisko oraz lustro. Kuchnia z gustownymi meblami o stylizowanych frontach, białymi kafelkami imitującymi cegłę oraz stołem z funkcją rozkładania, zapewni miejsce do dużego gotowania i przechowywania. Stół w tej lokalizacji, przewidziany został jako mebel do użytku codziennego. W razie konieczności zorganizowania większych przyjęć, stół ten można również przenieść do pokoju dziennego i tam go rozłożyć. Pokój dzienny łączy w sobie przestrzeń salonu oraz sypialnianą. Specjalnie wybraliśmy wraz z Klientami sofę narożną (narożnik) z funkcją spania codziennego, aby zapewnić relaks oraz komfort podczas snu. W pokoju dziennym poza meblami rtv, witryną, komodą, stolikiem kawowym i fotelem, zaprojektowana została duża szafa (oczywiście pełniąca funkcję garderobianą). Łazienki nie projektowaliśmy, gdyż była ona już gotowa, na czas naszych pomiarów. Kolorystycznie wnętrze utrzymane w szarościach. Szara podłoga z mikrocementu, szara tapeta i farby, szare meble w kuchni. Szarości te delikatnie uzupełniliśmy materiałami i kolorami kontrastującymi, jak drewno dębowe/fornir dębowy, biel ścian i sufitów, meble gotowe z wybranej kolekcji w odcieniu Dębu Craft, czarne detale, granatowe tapicerki, rośliny zielone. Z uwagi na niewielką wysokość pomieszczenia, we wnętrzu zastosowano, jako dominujące oświetlenie sufitowe z rodzaju plafonów.
Nasze rady:
Ściana w kuchni nad blatem – co wybrać? Czyli czym najlepiej wykończyć „fartuch” w kuchni ????
Sprawdzonych rozwiązań jest kilka, więc powtarzamy je w projektach, w zależności od stylistyki wnętrza, sposobu użytkowania kuchni, preferencji Klientów:
- Płytka gres/spiek (duża lub bardzo duża) – popularne i klasyczne rozwiązanie, dające szerokie możliwości wzornicze, estetyczne oraz cenowe;
- Płytka mała lub mozaika – gustowna, wspaniała i kreatywna dekoracja dostosowana do stylistyki wnętrza i ją podkreślająca;
- Konglomerat – trwały, ponadczasowy i łatwy w utrzymaniu czystości, spora paleta kolorystyczna do wyboru;
- Kamień naturalny (najlepiej granit) – zachwyci walorami dekoracyjnymi, luksusowy wybór odporny na uszkodzenia;
- Lakobel – na topie od lat z uwagi na łatwość w czyszczeniu i unikatową elegancję, idealny do wnętrz nowoczesnych;
- Laminat/płyta meblowa – ekonomiczne rozwiązanie, nieskończona ilość wzorów i kolorów;
- Mikrocement/beton architektoniczny/cegła – w aranżacjach typu loft/styl industrialny, materiały porowate nad blatem koniecznie zaimpregnowane lakierem;
- Panel ścienny/kompozyt – budżetowe rozwiązanie, szybki montaż, spora ilość wzorów i kolorów;
- Tapeta/naklejki ścienne – oryginalne rozwiązanie wykończeniowe w kuchni, dla koneserów wzorów i grafiki, zaleca się przykrycie pasa tapety/naklejki taflą szkła hartowanego, wzór można opcjonalnie wydrukować na szkle;
- Farba zmywalna – należy wybrać farbę przeznaczoną do kuchni, odporną na tłuszcz, zabrudzenia i wilgoć, tanie i szybkie rozwiązanie na wykończenie, spontaniczną zmianę koloru, czy stylu kuchni.
Project Details
- Mieszkanie: 33,90m2 Pcim.
- Kolorystyka: szarości, biel, naturalne drewno, fornir lub laminat Dąb Craft, kolor czarny.
- Materiały:mikrocement szary, farba ścienna zmywalna ceramiczna biała i szara, farba sufitowa biała, lamele w kolorze Dąb Craft, płyta meblowa w kolorze Dąb Craft, tapicerka w kolorze granatowym, detale w kolorze czarnym (drewno, stal, aluminium), płyta mdf lakierowana na mat/satynę na kolor szary RAL 7037, tapeta winylowa w szare drobne prążki pionowe, płytki/glazura ścienna białe, oświetlenie sufitowe białe, lustra, plisy/żaluzje okienne, firany i zasłony w stylistyce wnętrza, rośliny zielone.
- Główne akcenty dekoracyjne: szarość na meblach, ścianach i podłodze skontrastowana Dębem Craft, czarnymi detalami, bielą, granatową tapicerką oraz zielonymi roślinami.