Z cyklu trudne słowa- „stan deweloperski” mieszkanie:
Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym otrzymujemy je najczęściej w tzw. stanie deweloperskim”. Zagadnienie do sprecyzowania jest nie lada kłopotliwe, gdyż każdy deweloper definiuje ten termin w inny sposób. Ponadto wielu deweloperów różnicuje standard wykończenia w zależności od rodzaju inwestycji, czyli stan deweloperski inaczej wyglądał będzie w nowoczesnym apartamentowcu, a inaczej w typowej plombie mieszkaniowej. Dlatego cena 1m2 mieszkania nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o kupnie nieruchomości, gdyż pod atrakcyjna ceną może kryć się niski standard wykończenia mieszkania…
Brak konkretnej definicji stanu deweloperskiego, potwierdzonej prawnie stanowi duży problem przy kupnie mieszkania. Pod tą nazwą może kryć się różny standard wykończenia mieszkania, podpowiadamy więc na co należy koniecznie zwrócić uwagę czytając umowę, aby znać standard oferowanego mieszkania (standard wykończenia mieszkania opisany jest najczęściej w załączniku do umowy kupna-sprzedaży).
Na rynku nieruchomości daje zaobserwować się zjawisko, że deweloperzy powoli odchodzą od pojęcia „stan deweloperski” , gdyż jak twierdzą to pojęcie kojarzy się z niskim standardem. Coraz rzadziej też pojawia się w ofertach słowo „apartament”, by uniknąć skojarzeń z kosztownym luksusem, co mogłoby odstraszyć potencjalnych inwestorów. Mnożą się za to określenia balansujące pomiędzy wyżej wspomnianymi pojęciami.
Rozwiązania typowe: Stan deweloperski najczęściej zawiera tynk gipsowy niepomalowany (nie mylić z gładzią gipsową), wylewkę betonową lub cementową i wyprowadzoną instalację pod urządzenia wodno- kanalizacyjne i grzewcze oraz doprowadzona instalację elektryczną, ( dodatkowo okna PCV, parapety z konglomeratu lub PCV, drzwi antywłamaniowe, malowanie ścian na biało, rolety zewnętrzne, dodatkowe rozprowadzenie instalacji, grzejniki, położenie płytek mrozoodpornych na balkonach czy tarasach). Zdarza się, że deweloper oddaje mieszkanie z białym montażem, ale zazwyczaj gotowe są tylko wyprowadzenia, do których właściciel musi sam podciągnąć rury. Wysoki standard oznacza: drzwi antywłamaniowe klasy C, szklane balustrady, parapety z konglomeratu marmurowego, drewniane okna, cichobieżne windy, gładź na ścianach i sufitach.
Możliwe standardy: Pamiętać należy o tym, że standard, nawet ten podstawowy, stale się podwyższa. Coraz częściej spotykamy w standardzie podstawowym wideodomofony, klimatyzację. W mieszkaniach luksusowych obowiązują natomiast ściśle przestrzegane zasady dotyczące standardów eko, stosowane są najlepsze materiały oraz bardzo staranne wykończenie.
Wykończenie mieszkania „pod klucz”: Do niedawna Polakom najbardziej zależało na dobrej lokalizacji mieszkania oraz efektownym wykończeniu części wspólnych, mieszkanie woleli odbierać w stanie surowym, by swobodnie i na własny koszt mogli je urządzić. Aktualnie coraz częściej widać, że doceniają poszerzone oferty kupna nieruchomości, w których mogą za dodatkową dopłatą dobrać drzwi, podłogi, ceramikę łazienkową. Możne również kupić mieszkanie pod klucz w różnych standardach. Zwiększa to koszty nawet o kilkaset złotych za 1m2, ale nie trzeba martwić się o wykończenie. Jest to rozwiązanie nie tylko dla zapracowanych oraz nie cierpiących na nadmiar wolnego czasu – podatek za zakup materiałów budowlanych wynosi 23%, a usługa świadczona przez dewelopera to tylko 8%.
Umowy dotyczące standardu mieszkań: Kupując mieszkanie koniecznie zapoznaj się z załącznikami do podpisywanej umowy z deweloperem, mówią one o szczegółach stanu deweloperskiego danego mieszkania. Tu znajdziesz informacje dotyczące standardu mieszkania i części wspólnych budynku, tu będą również sprecyzowane szczegóły wykończenia. Podawany jest rodzaj materiałów, ich klasa, wyposażenie, informacje, np. czy w standardzie nie będzie drzwi wewnętrznych, białego montażu, itp. Musi być zagwarantowany osprzęt elektryczny czyli gniazda i włączniki.
Uważne przeanalizowanie załączników do umowy kupna-sprzedaży to podstawowy sposób na wybranie najkorzystniejszej oferty kupna mieszkania, we właściwej cenie.
Marengo Architektura Wnętrz
Najnowsze komentarze