Dobre przygotowanie do inwestycji, cz.2:

Zmiany ku energooszczędności: Obowiązujące od 2014 r. wymagania dotyczące powstających budynków to dopiero początek zmian. Przepisy będą bowiem stopniowo zaostrzane, aż do roku 2021, kiedy wejdzie w życie ostatni etap planowanych ulepszeń. Nowe Warunki techniczne określają maksymalną wartość wskaźnika EP na każdym etapie. A to wszystko w celu ochrony środowiska – ograniczenia strat pozyskiwanej energii.

Z myślą o przyszłości: Budując dom już dziś, warto rozważyć przedstawione powyżej wartości, aby aktualna inwestycja służyła nam na lata oraz była zgodna z obowiązującymi normami. Od 2014 r. wartość wskaźnika EP nie może on przekraczać 120 kWh/(m2rok) w przypadku domów jednorodzinnych. Począwszy od 2017 r. może on wynosić max. 95 kWh/(m2rok), natomiast od 2021 r. wskaźnik EP budynku jednorodzinnego nie będzie mógł przekroczyć 70 kWh/(m2rok). Zaostrzają się również wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród – oznacza to, że w najbliższych latach muszą one coraz lepiej chronić przed ucieczką ciepła z wnętrza domu. Aktualnie aby wybudować dom zgodny z normami należ wznieść dobrze zaizolowane przegrody, spełniając tym samym wymagania dotyczące współczynnika U i ogrzewać dom paliwem odnawialnym, spełniając w ten sposób wymóg dotyczący wskaźnika EP. Zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną budynku będzie sprawdzane już na etapie projektu, który jasno określa sposób jego ogrzewania i wentylacji – czynniki, które mają duży wpływ na wartość końcową EP.

Świadome budowanie: Teoretycznie zmiany kojarzone będą z większymi kosztami budowy domu spełniającego nowe wymagania izolacyjne i cieplne. Specjaliści z branży budowlanej uspokajają jednak, że dom niskoenergochłonny nie musi generować wysokich kosztów i nie oznacza inwestowania w najdroższe i zaawansowane technologicznie rozwiązania. Punktem wyjścia dla budowy domu o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło powinno być odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata, maksymalne wykorzystanie energii z promieniowania słonecznego do poprawy bilansu energetycznego oraz korzystanie ze sprawdzonych, gwarantujących niski współczynnik U przegród budowlanych. Szacuje się, że budowa 1m2 będzie droższa o ok. 120zł, co ma zwrócić się po 7-12 latach. Pamiętać należy również, że budowa domu zgodnie z nowymi warunkami przełoży się na obniżenie kosztów ogrzewania.

 

A zatem w stronę eko!!!

 

Marengo Architektura Wnętrz

Najnowsze komentarze